Приемът на пробиотици се превърна в популярен начин за подобряване на здравето на храносмилателната система.
Пробиотиците са живи полезни бактериални щамове, които се срещат естествено в някои храни и могат да бъдат приемани допълнително, като хранителни добавки.
Съвсем наскоро здравните експерти започнаха да обмислят потенциалните ползи от пробиотиците за вагиналното здраве. Научните доказателства все още се трупат, но засега изглежда, че поне пробиотичните щамове Лактобацилус, могат да помогнат за предотвратяване и лечение на проблеми с вагиналния дисбаланс, като например с бактериалната вагиноза.
„През последните няколко години има обещаващи изследвания, които показват, че пробиотиците могат да бъдат ефективни при лечението на някои състояния, причинени от промени рН-то на вагината“, казва д-р Минди Хаар, от Нюйоркския технологичен институт за интердисциплинарни здравни науки.
Микробиомът
Повече от 50 различни вида малки организми, наречени микроби, живеят във влагалището. Много голяма част от тези микроби са вид бактерии, наречени Лактобацили, които помагат за поддържане влагалището здраво и без инфекции.
Липсата на Лактобацили и свръхрастежът на някои други вредни микроби могат да причинят бактериален дисбаланс във влагалището, който може да възникне по редица причини, включително при:
- незащитен полов акт
- хормонален дисбаланс
- менструален цикъл
- лоши хигиенни навици
Вагиналният дисбаланс може да причини следните неприятни симптоми:
- неприятна миризма
- парене
- дискомфорт
- сърбеж
- вагинално течение
Вагинален дисбаланс
Вагиналният дисбаланс може да доведе до:
- бактериална вагиноза
- гъбични инфекции
- да улесни заразяването с полово предавани инфекции
Наличието на вагинален дисбаланс може също да увеличи шансовете за инфекция на пикочните пътища, например с Ешерихия Коли – най-разпространеният микроорганизъм, отговорен за симптомите на цистит. Важно е обаче да се отбележи, че инфекциите на пикочните пътища най-често не се причиняват от патогените, които причиняват вагинални инфекции.
Нека разгледаме кои са най-разпространените влагалищни инфекции:
Бактериална вагиноза
Най-често срещаният проблем, причинен от вагинален дисбаланс, е бактериалната вагиноза. Жените с бактериална вагиноза имат много по-голям брой различни видове бактерии във влагалището си, за разлика от здравите жени.
Тези допълнителни бактериални щамове повишават рН-то на вагината над 4.5, което намалява броя на лактобацилите и води до:
- неприятна миризма
- парене по време на уриниране
- вагинално течение, в млечен, жълтеникав, сивкав или зеленикав цвят
- сърбеж
- дискомфорт
Някои от факторите, които повишават риска от развитие на бактериална вагиноза са:
- много на брой сексуални партньори
- незащитен полов акт
- измиване вагината с обикновен сапун, което може да наруши естествения й баланс
- липса на достатъчно Лактобацили
Лечението на бактериалната вагиноза най-често включва антибиотици. Те се предписват за орален прием или влагалищно, под формата на глобули. Някои лекари препоръчват и пробиотик в допълнение, но не вместо антибиотиците.
Гъбична инфекция
Гъбичната инфекцията е друг вид вагинален дисбаланс. В повечето случаи се причинява от гъбички, наречени Кандида албиканс, но не единствено.
Обикновено растежът на гъбички се контролира от добрите бактерии. Техния дисбаланс, особено при твърде малък брой Лактобацили, може да доведе до свръхрастеж на гъбички във влагалището.
Гъбичната инфекция може да варира от лека до умерена. Симптомите включват:
- дискомфорт
- вагинално течение с бял цвят и консистенция на пресечено мляко
- интензивен сърбеж
- парене по време на секс или уриниране
- болка
- вагинален обрив
Гъбичната инфекция може да бъде причинена от:
- антибиотици, които могат да унищожат добрите бактерии във влагалището
- бременност
- нелекуван диабет
- нарушена имунна система
- приемане на орални контрацептиви или друг вид хормонална терапия, която повишава нивата на естроген
Повечето гъбични инфекции могат да бъдат лекувани с кратък курс с противогъбични лекарства. Те се предлагат под формата на:
- локални кремове
- орални таблетки
- вагинални глобули
В някои случаи лекуващият лекар може да препоръча единична доза перорално противогъбично лекарство или комбинация от орални и вагинални препарати. Все повече специалисти изписват и пробиотик към лечението.
Инфекция на пикочните пътища
Въпреки че уретрата е близо до вагината, инфекциите на пикочните пътища не винаги се причиняват от същите патогени, които причиняват и вагиналните инфекции. Въпреки това, наличието на здрава вагинална флора може да помогне за предотвратяване навлизането на вредни бактерии в пикочните пътища.
Инфекциите на пикочните пътища се проявяват, когато бактерии навлизат през уретрата и започват да се размножават в пикочния мехур. Въпреки, че пикочната система е създадена така, че да предпазва от навлизането на бактерии, понякога те успяват да преодолеят защитата й.
Повечето инфекции на пикочните пътища засягат само пикочния мехур и уретрата, но понякога стават и по-сериозни, разпространявайки се в бъбреците, което може да доведе дори до животозастрашаващо състояние.
Инфекциите на пикочните пътища не винаги причиняват лесни за разпознаване симптоми, но в повечето случаи те включват:
- често уриниране
- усещане за парене по време на уриниране
- мътна, яркочервена или тъмна на цвят урина
- урина със силна и неприятна миризма
- тазова болка, особено в областта на срамната кост
Инфекциите на пикочните пътища са по-чести при жените. Това е така, защото жените имат по-къса уретра от мъжете, което улеснява навлизането на бактерии. Други рискови фактори за развитие на инфекции на пикочните пътища са:
- незащитен полов акт
- някои видове контрацептиви, като поставянето на спирала
- менопауза
- физически наранявания и травми в областта на уретрата
- потисната имунна система
- използване на катетър
- скорошен преглед при уролог или операция
- лоша хигиена
- проблеми с гастроинтестиналния тракт
- бременност
- недостатъчен прием на вода
- вродена малформация на пикочната система
- диабет
- повишена сексуална активност
- попово предавани инфекции
- алергия или сензитивност, причинена от контакт с продукт за измиване или освежаване на вагината, дори от перилен препарат, останал по бельото
При повечето инфекции на пикочните пътища лекарите препоръчват антибиотици. Добре е към приемът на антибиотик да се добави и пробиотик.
Типовете антибиотици, които лекуващият лекар може да предпише, зависят от няколко фактора, включително:
- вида бактерии, открити в урината
- здравословното състояние на пациента
- дали инфекцията се появява за пръв път или е хронична
При по-тежки инфекции на пикочните пътища може да се наложи лечение с интравенозни антибиотици в болница.
Връщане на баланса
Понастоящем антибиотиците са основното предписвано лечение за предотвратяване и лечение на бактериална вагиноза, или други състояния, свързани с вагинален дисбаланс. Въпреки това, експертите твърдят, че вече има някои убедителни доказателства, че пробиотиците са ефективни за възвръщане на баланса.
„Тъй като е важно да се постави правилна диагноза и да се лекуват основните причинители, препоръката за приемане на пробиотик, под формата на хранителна добавка, може да бъде дадена от лекуващия лекар, след пълна оценка и правилна диагноза на състоянието“, казва д-р Хаар.
Доказателствата
Някои научни изследвания установяват, че пробиотиците, в киселото мляко или под формата на хранителни добавки, могат да помогнат за предотвратяване и лечение на дисбаланс във влагалището.
Малко проучване от 1996 г., установява, че жените, които са яли пробиотично кисело мляко, съдържащо Лактобацилус бактерии, имат по-голямо количество от тях във вагините си, в сравнение с тези, които не са приемали такова. Освен това, първите са по-малко склонни да получат бактериална вагиноза. Тези резултати предполагат, че пробиотикът има защитен ефект срещу вагинален дисбаланс.
По същия начин, други малки проучвания показват, че приемането на дневна пробиотична добавка може да бъде ефективно за предотвратяване и лечение на вагинален дисбаланс.
В едно проучване, половината от жените с бактериална вагиноза са взимали антибиотици и плацебо, докато другата половина са получавали антибиотиците в комбинация с пробиотик. Степента на излекуване в групата, приемащи с антибиотик с пробиотик, е била близо 90%, за разлика от 40% при групата с антибиотик и плацебо.
В друго малко проучване с 42 жени, приемането само на пробиотик показва, че само неговия прием е бил достатъчен, за да излекува бактериална вагиноза и да поддържа здравословен баланс във влагалището.
Учените тепърва започват да провеждат все повече клинични изпитания за влиянието на пробиотиците при вагинална дисбактериоза.
Как да изберем правилните пробиотици?
Лактобацилусите са най-изследваният щам на пробиотик, когато става въпрос за поддържане на здравословна вагинална флора. Едни от най-изследваните бактериални щамове, с доказани полезни свойства са Лактобацилус Рамнозус и Лактобацилус Ройтери.
Експертите смятат, че тези щамове помагат за поддържане на вагинален баланс, като се задържат здраво към влагалищните стени и по този начин възпрепятстват растежа на вредни бактерии.
„Киселото мляко, което съдържа живи пробиотични култури, е много добър източник на Лактобацили.“, смята д-р Хаари. Българският производител на пробиотици ProLact създава иновация в производството на пробиотични продукти, базирайки ги на технология за производство на космически храни. Пробиотичните храни ProLact представляват свръхконцентрат на българско кисело мляко.
ProLact Max е пробиотична храна, произведена от козе мляко, която съдържа, както Лактобацилус Булгарикус и Стрептококос Термофилус (бактериите, които заквасват киселото ни мляко), така и Лактобацилус Рамнозус и Лактобацилус Ройтери, имащи уникални свойства за поддържането на здрава и балансирана вагинална флора.
Ефектите на екстрактът от Алое Вера за подобряване на вагиналната флора са обект на научен интерес от много време насам. Комбинацията между милиарди пробиотични бактерии и естествен екстракт от Алое в пробиотичната храна ProLact Aloe може да помогне за поддържане на женското здраве, както и да се използва в комбинация със съществуващо медицинско лечение. Проучванията доказват, че екстрактът от Алое помага при борбата с гъбична инфекция, причинена от Кандида албиканс, а също така може да помогне в лечението на вагинална атрофия – състояние, с което много жени се сблъскват по време на менопаузата.
Пробиотиците от ProLact могат да бъдат намерени на Европейския пазар и в капсулна форма. ProLact Max+ и ProLact Aloe+ са допълващи продукти, които потенцират ефектите си, в комбинацията с пробиотичните храни от същите серии. Те съдържат, както милиарди живи пробиотични бактерии, така и всички есенциални аминокиселини и пептидни връзки.
Д-р Хаар добавя, че намаляването захарта също е добър начин за потискане растежа на вредни бактерии във влагалището. Тя препоръчва диета, богата на пробиотици, както и много пресни плодове, зеленчуци и пълнозърнести храни. Тези храни се считат за „пребиотици“, които насърчават растежа на добрите пробиотични бактерии в организма.
Кога да посетим лекар?
Обикновено състоянията, причинени от вагинален дисбаланс, са леки до умерени и не причиняват тежки здравословни проблеми. Въпреки това, инфекциите с бактериална вагиноза и гъбички могат да причинят сериозен дискомфорт, ако не се лекуват. Винаги трябва да търсите бързо лечение на инфекции на половите пътища, за да се избегнат възможни усложнения.
Ако наскоро сте правили секс и забележите сърбеж, парене или други необичайни симптоми, трябва също да говорите с Вашия лекар. Може да имате инфекция, предавана по полов път, като трихомониаза, хламидоза, гонорея, микоплазмена или уреаплазмена инфекция.
Задължително запишете час при Вашия лекар, ако подозирате, че имате бактериална вагиноза, гъбична инфекция или инфекция на пикочните пътища. Потърсете незабавна медицинска помощ, ако усетите:
- болки в кръста
- висока температура – 39 – 40 ºС, втрисане и изпотяване
- често уриниране, придружено с парене
- мътна урина
- гадене или повръщане
- обща отпадналост
Това са признаци на бъбречна инфекция, която може да доведе до животозастрашаващи състояния.
В заключение…
Учените тепърва изследват полезните влияния на пробиотиците върху вагиналната флора. Постигнатите резултати досега, в редица клинични проучвания, са обещаващи. При всички положения, приемът на пробиотици е изключително полезен, при това не само за жените.