Пробиотиците и пребиотиците са все по-популярна тема в ежедневието ни, особено от началото на епидемията от коронавирус. Въпреки, че звучат доста еднакво, те играят различни роли за нашето здраве.

Пробиотиците са полезни бактерии, а пребиотиците – храна за тези бактерии. Ще ви обясним какво трябва да знаете и за двете. Голяма част от хората не правят разлика между тях, което ни провокира да се заемем с тази статия, за да ви дадем интересна и полезна информация, както и малко научни данни.

Какво представляват пробиотиците и пребиотиците?

И пребиотиците, и пробиотиците са важни за човешкото здраве. Те обаче имат различни роли:

Пробиотиците са живи бактерии, които се откриват естествено в стомашно-чревния тракт, в определени храни и хранителни добавки. Те имат множество ползи за здравето.

Пребиотиците са различни видове въглехидрати, предимно фибри, които хората не могат да усвоят. Полезните бактерии в червата ни се хранят с тези фибри.

Чревните бактерии са милиарди. Знаете ли, че в телата ни има повече бактерии, отколкото човешки клетки? Някои от тези бактерии са „добри“, тях наричаме пробиотични, а „лошите“ са патогени. Също така, има много бактерии, определени за условни патогени. Те могат да ни навредят, ако техният брой нарасне твърде много. Всички тези микроорганизми представляват чревната флора или чревния микробиом, и изпълняват много важни функции в организма.

Хапването на балансирани количества, както пробиотици, така и пребиотици може да помогне за баланса и здравето на чревната микрофлора.

Защо пробиотичните бактерии са полезни?

„Добрите“ бактерии в стомашно-чревния тракт ни помагат да се предпазим от растеж на „лоши“ бактерии и гъбички.

Изследване от 2013 г. за бактериите в червата потвърждава, че голямото разнообразие от пробиотични бактерии може да подпомогне функциите на имунната система, да подобри симптомите на депресия и да помогне за справяне със затлъстяването, като освен тези, има и още много други ползи.

Освен това, някои от чревните бактерии образуват витамин К и късоверижни мастни киселини, известни със силните си противовъзпалителни ефекти.

Късоверижните мастни киселини са основният хранителен източник на клетките, образуващи лигавицата на дебелото черво. Те помагат да се изгради силна чревна бариера, която предпазва от попадането на вредни вещества в кръвта; от развитието на вирусни и бактериални инфекции. По този начин, те намаляват на възпалението и има данни, че могат да предотвратят образуването на рак на дебелото черво.

Как храната влияе на чревната микрофлора?

Храната играе много важна роля в баланса на добрите и лошите чревни бактерии.

Например, диета с високо съдържание на захар и мазнини подпомага растежа на вредните бактерии, като може да допринесе за развитието на инсулинова резистентност и други заболявания.

Както вече уточнихме, чревните бактерии се хранят с въглехидрати, тоест вид захари. Колкото повече полезни въглехидрати приемате, толкова повече стимулирате растежа на „добрите“ бактерии. Съответно, колкото повече вредни въглехидрати, толкова повече „лоши“ бактерии. Полезните въглехидрати са фибри, които могат да се намерят в пълнозърнест хляб или ориз, както и в много плодове и зеленчуци. Вредните въглехидрати са бързите пакетирани храни, като вафли, кроасани, чипс и прочие.

Когато пробиотичните бактерии са твърде малко на брой, те не могат да попречат на патогените да колониализират в червата. Чревната дисбиоза, т.е. растежът на твърде много вредни бактерии, се свързва с отключване на редица заболявания, включително с наднормено тегло.

Освен вида на храната, много важно е и нейното качество. Храните, третирани с пестициди, могат да имат отрицателни ефекти върху баланса на чревните бактерии.

Един от другите основни фактори за баланса в чревната флора е приемът на антибиотици, защото те унищожават, както патогените, така и пробиотичните бактерии. Проучванията показват, че антибиотиците могат да причинят трайни промени в чревната флора, особено когато са приемани в ранна детска и юношеска възраст. Тъй като лечението с антибиотици е толкова широко разпространено и се прилага при най-различни заболявания, учените изучават какви здравословни проблеми могат да причинят, много години след тяхната употреба.

Кои храни са пребиотични?

Много храни естествено съдържат пребиотици. Това е така, защото пребиотиците представляват различни видове фибри, които могат да бъдат открити в зеленчуци, плодове и бобови растения. Хората не сме в състояние да усвояваме тези фибри, но нашите „добри“ чревни бактерии се хранят с тях.

Храни, с високо съдържание на пребиотични фибри, са:

  • бобови растения
  • овес
  • банани
  • горски плодове
  • артишок
  • аспержи
  • рукола
  • чесън
  • праз
  • лук

Освен, че пробиотичните бактерии се хранят с пребиотични фибри, те ги превръщат в късоверижни мастни киселини, наречени бутирати.

Бутиратите са естери или соли на бутировата киселина. Те имат изключително важни задачи в организма. Бутиратите са основен енергиен източник за епителните клетки, участващи в изграждането на лигавицата на дебелото черво – колоноцитите. При липса на достатъчно бутират, тези клетки умират. Проучванията показват, че производството на бутират в дебелото черво не може да се поддържа без адекватен прием на пребиотични фибри.

Кои храни са пробиотични?

Има много пробиотични храни, които съдържат полезни бактерии, като българското кисело мляко. Традиционното кисело мляко, с Лактобацилус Булгарикус и Стрептококос Термофилус, може да бъде фантастично допълнение към храненето, ако искаме да приемаме повече пробиотични бактерии.

Ферментиралите храни са друг чудесен вариант, тъй като съдържат полезни бактерии, които се хранят и размножават, чрез естествената захар и фибри в храната.

Пробиотични храни са:

  • кисело мляко
  • кисело зеле
  • кимчи
  • камбуча
  • кефир
  • непастьоризирани кисели краставички
  • непастьоризирана туршия

Много е важно ферментиралите храни да са непастьоризирани, защото високата температура, по време на пастьоризация, убива полезните бактерии.

Някои от тези храни също могат да се считат за синбиотични, тъй като съдържат, както полезни бактерии, така и пребиотични фибри, с които бактериите могат се хранят. Някои примери за синбиотични храни са сирене, кефир и кисело зеле.

Пробиотици без пребиотици?

През последните години синбиотиците станаха много популярни. Това са пробиотични хранителни добавки, към които са добавени фибри, най-често инулин. Но защо тази производствена технология навлезе толкова бързо на пазара?

До преди популяризирането на синбиотични продукти, пробиотиците представляваха само голямо количество бактерии, т.нар. „стартерна култура“. За нещастие, те не оцеляваха докато стигнат от магазина до дома ни, камо ли да преминат през ниското Ph на стомаха.

Идеята на синбиотичните пробиотици е, че полезните бактерии започват да се хранят с добавените фибри и влизат във фаза на растеж. По този начин, те са много по-устойчиви на влиянието на средата и не е необходимо да се съхраняват в хладилник. Но дали това е достатъчно, за да преминат през целия стомашно-чревен тракт и да се заселят в дебелото черво?

Краткият отговор е не.

Последното поколение пробиотици не разчита на пребиотична хранителна среда, за да поддържа бактериите живи. Нито се надява, че добавяйки гигантски количества живи колонообразуващи клетки (CFU), поне част от тях ще оцелеят до дома ни.

Натуралните пробиотици ProLact са последно поколение, произведени по уникална технология за естествена микроенкапсулация на бактериите. Какво означава това? Това е сложен биотехнологичен процес, който наподобява заквасването на традиционното кисело мляко. Първо, избира се екологично чисто краве или козе мляко. После лактозата и захари в него се разграждат, за да може да се насити с максимално количество аминокиселини и пептидни връзки. Във втора стъпка се добавят полезните бактерии Лактобацилус Булгарикус и Стрептококус Термофилус – точно, както в родното ни кисело мляко. В някои пробиотици ProLact се добавят и други полезни Лактобацили, като Лактобацилус Рамнозус и Лактобацилус Ройтери.

След заквасването се изчаква ферментационния процес да приключи напълно естествено и готовата смес се лиофилизира. По време на лиофилизацията, полезните бактерии сами си създават защитна обвивка от протеини и мукополизахариди, която ги предпазва не само от влиянието на средата, а и от киселинното Ph в стомашно-чревния тракт.

За да бъдат пробиотиците ProLact максимално полезни и специализирани за различни здравословни състояния, към тях се добавя пектин, който подпомага чревното здраве, както и най-различни естествени екстракти. Например, масло от лавандула за намаляване на стреса в ProLact Antistress+. Екстракт от силимарин (бял трън), който подпомага детоксикацията и функциите на черния дроб, в ProLact Detox+.

Пробиотиците ProLact се произвеждат от истинско краве и козе мляко. Продуктите от козе мляко са уникално откритие на световния пазар, защото са подходящи за хора с алергия към краве млечен протеин, както за хора с високо кръвно налягане и холестерол.

Различните пробиотични бактерии също имат различни свойства. Например, Лактобацилус Булгарикус има силен антитуморен ефект, доказан в клинични изпитания.  Освен това, може да ни бъде от полза в лечението на възпалителни чревни заболявания, като Болест на Крон и Улцерозен колит. Българската добра бактерия може да помогне при дерматити и други кожни заболявания. ProLact Aloe+, който съдържа над 1 млрд. живи клетки на Лактобацилус булгарикус и Стрептококус Термофилус в 1 грам, е обогатен с естествен екстракт от Алое вера, който подпомага здравето на кожата и кръвоносните съдове. Стрептококус термофилус, който потенцира ефектите на Лактобацилус Булгарикус, може да увеличи производството на серамиди, при хора с екзема или суха и чувствителна кожа.

Прочетете повече за Лактобацилус булгарикус в нашата статия.

Лактобацилус Рамнозус подпомага здравето на стомашно-чревния тракт, точно както и останалите пробиотици. Освен тези си свойства, полезната бактерия може да подпомогне лечението на пикочни инфекции, както и да предпази от кариеси. Може да откриете Лактобацилус Рамнозус в пробиотичната храна ProLact Biostim, който е подходящ за цялото семейство и повишава имунитета.

Прочетете повече за ползите на Лактобацилус Рамнозус в нашата статия за него.

Лактобацилус Ройтери има доказани свойства при намаляване на холестерола и подпомагане на сърдечното здраве. Точно затова той се намира в продуктите от козе мляко ProLact Max и ProLact Max+. Двата пробиотика допълват ефектите си, като благоприятстват за намаляване симптомите на алергии, намаляване на „лошия“ холестерол, повишаване на естествените защитни сили на организма и, разбира се, подобряване на храносмилането и здравето на стомашно-чревния тракт.

Пробиотиците ProLact могат да бъдат открити под формата на пробиотична храна на прах, както и в растителни капсули. Пробиотичните храни могат да бъдат прибавяни към мюсли, шейк, смути или дори в чаша вода. Те притежават уникален млечен карамелен вкус, но са предпочитани повече, заради здравните си ползи.

Пробиотиците в капсули ProLact допълват ефекта от пробиотичните храни. Те са обогатени с много по-голямо количество незаменими аминокиселини и пептиди, като съдържат и по-голяма концентрация на полезни екстракти.

В заключение…

Поддържането на баланс в чревната флора е много важно за цялостното ни здравословно състояние. За да имаме повече „добри“ бактерии в червата, трябва да хапваме повече, както пребиотични, така и пробиотични храни.

Синбиотиците са по-добър избор от пробиотиците, към които няма добавени фибри, но най-новите иновации в сферата са пробиотиците с естествено микроенкапсулирани бактерии. По този начин, те могат да достигнат чак до дебелото черво и да се заселят в него.

Пробиотиците ProLact са последно поколение пробиотици, произведени по уникалната технология за естествена микроенкапсулация. Те се предлагат под формата на пробиотична храна и пробиотик в капсули, като са обогатени с различни полезни екстракти, за да подпомогнат различни здравословни състояния. ProLact съдържат милиарди живи клетки на Лактобацилус Булгарикус и Стрептококус Термофилус, а някои техни продукти се съдържат и Лактобацилус Рамнозус и Лактобацилус Ройтери.

Когато избираме пробиотик, както и каквато и да е хранителна добавка, винаги трябва да проучим производителя и производствената технология, както и внимателно да прочетем етикета. Това ще ни помогне да закупим само качествени продукти, с доказани свойства.