Интервю с Унив. проф. д-р Сабине Айхингер-Хазенауер, специалист по вътрешни болести, онкология и хематология

Какво представлява анемията и колко вида има? 

Анемията е много често срещано заболяване и има три основни вида анемия: микроцитна (железен дефицит, таласемия и хронични заболявания), нормоцитна (хронична бъбречна недостатъчност, хемолиза и потискане на костния мозък) и макроцитна (дефицит на витамин В12 или фолиева киселина, прекомерно количество алкохол, миелодиспластичен синдром, чернодробно заболяване, хипотиреоидизъм и HIV инфекция).

Какво точно представлява апластичната анемия?

Апластичната анемия е рядко срещано състояние с честота от около 2 милиона случая годишно в западните страни. Тя се характеризира с животозастрашаваща форма на недостатъчност на костния мозък, която при липса на лечение е свързана със значителна смъртност. Терминът АА се отнася до панцитопения в комбинация с хипоплазия/аплазия на костния мозък.

 Какви са основните симптоми?

Основните симптоми на апластичната анемия са повтарящи се инфекции поради неутропения, кървене от лигавиците или кръвоизливи поради тромбоцитопения или умора, а също и кардиопулмонални находки, които са свързани с прогресиращата анемия.

От какво може да се развие апластичната анемия?

Апластичната анемия може да се развие по няколко причини, като например:

  • някои неизвестни причини (т.нар. идиопатична апластична анемия), 
  • цитотоксични лекарства и радиация, 
  •  лечение на рак 
  • реакция към лекарства: противозачатъчни средства, антибиотици, нестероидни противовъзпалителни средства, лекарства против щитовидна жлеза, арсеници,
  • токсични химикали: бензол, разтворители, изпарения от лепила,
  • вирусни инфекции: вирус на Епщайн-Барр, хепатит, ХИВ, херпесни вируси, 
  • нарушения на имунната система: еозинофилен фасциит, системен лупус еритематозус, 
  • пароксизмална нощна хемоглобинурия (синдром на Щрубинг-Марчиафава-Михели),
  • тимома (вид раков тумор, който се появява в жлезата, наречена тимус),
  • бременност или анорексия нервоза.

При кои хора е по-вероятно да се развие това състояние?

Апластичната анемия засяга както мъжете, така и жените, като съотношението е почти изравнено – 1:1. Освен това половината от всички случаи на апластична анемия се появяват през първите три десетилетия от живота.

Как се лекува анемията в зависимост от възрастта и какви изследвания са необходими?

Лечението зависи от вида на анемията, но не се различава в отделните възрастови групи (с изключение на апластичната анемия, при която трансплантация на стволови клетки обикновено не се извършва след определена възраст).За установяване на анемията се препоръчва пълна кръвна картина, а в случай на панцитопения или анормални клетки в кръвообращението, като например бластни форми, може да се наложи изследване на костния мозък.