Предменструалният синдром или ПМС е състоянието, в което попада женския организъм в периода между овулацията и менструацията

Най-често ПМС влияе психически и физически на жените. Нивата на естроген се увеличават в 14-те дни между овулацията и менструацията и това води до раздразнителност, чести промени в настроението и дори депресивни състояния.

Предменструалният синдром е различен при всяка жена – едни го прекарват изключително тежко, други дори не го усещат. Той може да се проявява и само понякога, а не всеки месец, може да е различен през различните възрасти на жените.

Най-честите симптоми на ПМС са:

Безпокойство

Промени в настроението

Раздразнителност

Умора

Чувствителност в гърдите

Повишаване на теглото

Задържане на вода

Безсъние

Виене на свят

Главоболие

Мигрена

Запек

Увеличаване на апетита

Обикновено стресът, натовареното ежедневие, лошият хранителен режим и липсата на физическа активност често влошават симптомите.

Макар и да няма доказан лек срещу ПМС, то едва ли има дама, която го е преживяла и да не е намерила начин поне да се опита да се бори с него:

Намалената консумация на месо помага срещу подуването и промените в настроението. Ограничената консумация на сол, предотвратява задържането на вода. Плодовете и зеленчуците ще ви помогнат в това неприятно време.

Дихателни упражнения, масажи, релаксация и топла вана ще успокоят болките в кръста и мускулите.

Повече течности, чай и богати на витамини храни и напитки ще подобрят тонуса и ще помогнат на по-лесното преминаване през ПМС.

Физическата активност и леките упражнения, разходки навън също ще подобрят състоянието ви.

 

Снимка: Unsplash