Не е малък процентът на вродени сърдечни аномалии, които възникват още при раждането на децата. Често те протичат безсимптомно и незабелязано през първите месеци или дори години, и се проявяват на по-късен етап.

От екипа на сайт за здраве Code Health ще ви представим съществена информация относно пороците на сърцето, значението на този термин и как се диагностицира.

Какво е порок на сърцето?

Това са вродени сърдечни аномалии, които са присъщи още от раждането. Порокът на сърцето представлява структурен дефекти или дефекти в областта на сърдечния мускул или големите кръвоносни съдове около него, включително камери и предсърдия, които могат да засегнат нормалния кръвен поток.

Вродените сърдечни пороци са с различна степен на сложност и проявление и могат да варират от леки, които не се отразяват върху начина на живот, до сериозни с животозастрашаващ характер.

Защо се наблюдава най-вече в детска възраст?

Характерно за тях е че се развиват още през първите седмици от бременността, когато се формира сърцето на бебето. Чрез съвременната диагностика могат да бъдат установени по време на биохимичен скрининг, който е задължителна част от проследяването на всяка бременност.

Въпреки че точната причина за възникването все още не е известна, фактори, като генетични аномалии, здравословното състояние на майката и околната среда могат да допринесат за тяхното развитие. Тъй като са вродени, тези пороци обикновено се откриват при бебета или малки деца.

Възможно ли е да се израсте порокът на сърцето?

Въпреки че това е медицинско състояние, което не бива да бъде подценявано, има някои случаи, в които през пубертета или в друг период от живота степента на сложност намалява или изчезва напълно.

Как се диагностицира при децата?

Диагностицирането на такъв тип проблеми в днешно време се извършва още по време на бременността, като в някои случаи може да се забележи едва след раждането.

Най-често диагностицирането се извършва по време на медицински преглед с помощта на стетоскоп, служещ за проследяване на сърдечния ритъм, както и някои диагностични методи, като ЕКГ, ехокардиография.

Могат да бъдат използвани и някои съвременни нерентгенови методи, като магнитно-резонансна томография.

След откриване на проблема той трябва да бъде проследяван периодично и да се назначи лечение, ако има  нужда.

В някои случаи може да се наложи дори оперативна намеса, ако състоянието се усложнява прогресивно. 

Какво още трябва да знаете за порока на сърцето при децата?

Важно за хода на проблема е да бъде извършвана периодична консултация с детски специалист в областта на кардиологията. Поддържането на здравословен начин на живот, добре балансирана диета и редовна физическа активност също могат да подпомогнат общото здраве на детето.

Най-често срещаните вродени аномалии, свързани със сърдечно-съдовата система, които са обект на изследване и проучване от страна на специалисти в областта на педиатрията и кардиологията, са:

  1. Вентрикуларна септална дефекта – засяга стената, разделяща двете долни камери на сърцето, наричани още вентрикули. Това е най-честата вродена сърдечна аномалия и позволява на кръвта да преминава от лявата към дясната страна на сърцето, което може да доведе до претоварване на белите дробове.
  2. Атриална септална дефекта – отново засяга стената, разделяща двете горни камери. Това също позволява на кръвта да преминава, водейки до повишено натоварване на дясната страна на мускула и белите дробове.
  3. Стеноза на пулмоналната клапа – стесняване на пулмоналната клапа, което затруднява изтичането на кръв от дясното предсърдие към белите дробове. Това може да натовари дясната камера.
  4. Коарктация на аортата – стесняване на аортата, главния кръвоносен съд, който отнася кръв към останалата част на тялото.

Това са някои от особеностите, които трябва да знаете относно аномалиите в областта на сърдечно-съдовата система.