Знаете ли, че някои лекарства не трябва да се приемат вечер, защото пречат на съня?

„Някои лекарства имат потенциала да повлияят на съня на човек“, казва д-р Майкъл Броус. „Някои лекарства помагат на хората да спят по-добре. Въпреки това много лекарства, от такива за настинка и грип до лечение на рак, могат да причинят безсъние, което затруднява заспиването.“ Винаги се консултирайте с Вашия лекар, преди да правите каквито и да било промени в графика на пиенето на лекове.

Ето пет медикамента, които могат да попречат на съня.

1 Антидепресанти

Някои антидепресанти могат да попречат на съня, предупреждават експерти. „SSRIs – или селективни инхибитори – са специфичен тип антидепресант, който повишава нивата на серотонин в мозъка ви. Серотонинът помага за подобряване на настроението и чувството ви за благополучие.“, казва доктор Меган Н. Фрийланд,  „SSRIs, като флуоксетин (Prozac), е пример за такъв тип лек. Въпреки че са доста ефективни срещу депресия, този вид медикаменти  могат да затруднят заспиването и поддържането на сън.“

2 Бета блокери

Бета-блокерите обикновено се предписват за лечение на високо кръвно налягане и аритмии. „Бета-блокерите отдавна се свързват с нарушения на съня, включително събуждане през нощта и кошмари“, казва доктор Анмон Нийл.  „Смята се, че причина за това е инхибирането на мелатонина, (хормон, участващ в регулирането както на съня). Понякога се наблюдават ниски нива на мелатонин при хронично безсъние. За по-възрастните хора, бензотиазепиновите блокери на калциевите канали, други форма на лекарство за кръвно налягане, често са по-безопасни и по-ефективни от бета-блокерите. Една нощна доза мелатонин също може да помогне.“

3 Никотинови лепенки

Внимавайте, когато използвате никотинови лепенки – твърде близо до времето за лягане и може да се сблъскате с неспокойна нощ. „Терапиите, които заместват цигарите са предназначени да ви помогнат да се откажете от пушенето, като ви осигурят малко количество никотин – достатъчно, за да избегнете симптомите на абстиненция“, казва д-р Фрийланд. „Както се оказа, никотиновият пластир може да причини безсъние, ако го оставите за една нощ.“

4 Медикаменти срещу настинка

„Лекарствата за настинка без рецепта често съдържат деконгестант, наречен псевдоефедрин, който може да намали назалната конгестия“, казва д-р Бреус. „Известно е, че псевдоефедринът причинява безсъние, дори когато се използва под формата на назален спрей. Някои лекарства за алергия, наречени антихистамини, насърчават съня, така че псевдоефедринът може да се добави към тях, за да се предотврати сънливостта. В резултат на това антихистамините, които се продават като “ не предизвиква сънливост“ или съдържа деконгестант, може да попречи на съня.“

5 Инхибитори на холинестеразата

Инхибиторите на холинестеразата обикновено се предписват за лечение на загуба на памет и други симптоми, свързани с деменция. „Смята се, че тези лекарства действат, като инхибират ензима в тялото, който разгражда ацетилхолина (невротрансмитер, който е важен за бдителността, паметта, мисълта и преценката) и по този начин увеличават количеството, достъпно за мозъчните клетки“, казва д-р Нийл. „Това на теория забавя загубата на памет на пациента и му помага да изпълнява ежедневните си дейности с по-малко проблеми. Но блокирането на разграждането на ацетилхолина – който е навсякъде в тялото, не само в мозъка – може да попречи на всички видове неволни процеси и движения на тялото, включително тези, свързани със съня.“