Болестта на Паркинсон е второто най-често срещано невродегенеративно разстройство, което води до прогресивно влошаване на двигателната функция поради загуба на мозъчни клетки, произвеждащи допамин
В световен мащаб има регистрирани над 6 милиона случаи, а пациентите са обикновено между 50-60 годишни с тенденция за намаляване на долната граница.
Състоянието се характеризира с прогресивна загуба на контрол над мускулите, което води до тремор на крайниците и главата при покой, скованост, нарушен баланс и походка, забавени движения и неясна реч.
Не е ясно какво предизвиква увреждането на мозъчните клетки, продуциращи допамин. При някои хора с болестта на Паркинсон в тях се откриват патологични групи, наречени телца на Леви, но все още не е напълно изяснена тяхната функция по отношение на болестта. Учените смятат, че загубата на допамин се дължи на комбинация от генетични и фактори на околната среда.
Симптоми:
– треперене;
– несръчност;
– забавяне на движенията;
– сковаване в мускулите.
С времето тези симптоми се задълбочават и се допълват от смущения в съня, депресивни състояния и деменция. Специалистите съветват, болните да поддържат форма с разходки, четене, решаване на кръстословици и логически задачи и да ограничат приема на животински мазнини.
Методи на лечение:
– дълбока мозъчна стимулация – поставя се електрод в
мозъка, който стимулира определени негови структури, които
повлияват симптоматиката.;
– апоморфин – прилага се под формата на подкожна
инфузия чрез специализирана помпа;
– леводопа – карбидопа интестинален гел – лекарствено
вещество, което се подава чрез помпа директно в тънкото
черво.
За съжаление, обаче, все още няма лечение, което да излекува напълно пациентите с болестта Паркинсон.