Най-добрите храни, които ни подпомагат в ситуация на тревожност и стрес, според световни експерти по женско здраве.

Публикуваме материали от д-р Сара Готфрид /Sara Gottfried, MD, лекар-гинеколог, хормонален експерт, която развива програми за хормонално здраве, детоксикация на женското тяло и забавяне стареенето на клетките./

Нивата на тревожност са разбираемо високи в момента. Но можем да използваме храната като лекарство, за да помогнем за намаляване на физическото въздействие на тревожността върху тялото ни.
Следващият списък е част от протокола за тревожност в нейната книга BRAIN BODY DIET.

Стъпка 1 е EAT FOR CALM или как да се храним срещу тревожност и стрес, д-р Gottfried препоръчва:
Храни, богати на магнезий като какао /за ползите му виж тук/ или тъмен шоколад поне 70%, бадеми, кашу, спанак, тиквени семки и авокадо.

Ето какво казва д-р Gottfried за тъмния шоколад:

Обичам шоколада не само заради вкуса, но и защото е суперхрана. Доказано е, че тъмен шоколад, приготвен с поне 70%, какаото понижава кортизола, основния хормон на стреса в организма. Не само това, тъмният шоколад има високо ниво на магнезий и е от полза за мозъка и сърцето. Тъмният шоколад всъщност попада в категорията на здравословните мононенаситени мазнини, подобни на авокадо, ядки и семена. Какао или тъмен шоколад съдържа метилксантини, друг полифенол, за който е доказано, че подобряват мозъчното тяло, обръщат инсулиновия блок, понижават кръвното налягане и защитават нервната система.

Когато шоколадът има по-високо съдържание на какао, има повече ползи за здравето, особено когато в шоколада има по-малко захар. Препоръчвам био шоколад и по-добре да избягвате шоколад с добавки като соя и млечни продукти или подсладен с бяла тръстикова захар.

Бел. ред. Точно тези критерий взехме предвид, когато създадохме шоколадите MURSALA. Те са без бяла захар, без соя, без лецитин, без палмово и други рафинирани масла, без млечни, без глутен. Като в допълнение вложихме и чист, и мощен екстракт от Мурсалски чай за още здравословни ползи, благотворен специално за хората, родени по нашите земи. 

Знам значението на ограничаването на прекомерната консумацията на шоколад. Предпочитам да взема едно блокче и да го оставя да се стопи бавно в устата ми, за да мога да се наслаждавам на всяка хапка. Приемете го като лакомство след хранене или когато искате да се погрижите за себе си или да си дадете малко любов. Все пак 30 гр. тъмен шоколад съдържа около 12 милиграма кофеин, така че не яжте много повече от това наведнъж. Понякога умерената консумация на качествен тъмен шоколад наистина има някои огромни предимства.

Консумацията на шоколад също може да бъде добър начин да дадете нещо добро на организма си. Препоръчвам да намерите добър чай ​​от био какао/шоколад или да смесите вкусен зелен шейк с протеинов прах с аромат на шоколад.

  • Храни, богати на B витамини – недостигът на В9 (фолат) и В12 може да бъде свързан с безпокойство. Големите източници на витамини от група В включват меса от стриди, миди, скумрия и органни (черен дроб и бъбреци). Отлични източници на фолат са аспержите, спанакът и черният дроб.
  • Здравословни мазнини – като авокадо, ядки, семена, мазна риба (сьомга, херинга, сардини), маслини и кокос. Полезните омега-3 и омега-6 играят жизненоважна роля за намаляване на невроинфламацията и тревожността. Да не забравяме обаче оптималният баланс, в който те да са, а именно 1:4.
  • Проботични храни като кисело зеле и други сурово ферментирали зеленчуци, а защо не и деликатеси от пробиотично кашу като тези на Cheese the queen.
  • Костен бульон – помага за заздравяване на пропускливи черва (тревожността има силна връзка с остта черва – мозък), като спомага изгреждането на тъканта, където е наранена чревната лигавица. Важно, за да получите ефективен костен бульон, идеално и било да се снабдите с кости от пасищни животни, да ги варите на бавен огън поне 12 часа с лъжица оцет. Или да си вземете качествена добавка с колаген и витамин С. А колко по-голям е плюсът, ако нея има и сурово органично какао – win-win!  

    Стъпка 2 – какво да избягваме при стрес и тревожност:

     

    • Кофеин, захар / рафинирани въглехидрати, преработени / пакетирани храни, ГМО /глифозат, алкохол, лектини/.

    За повече информация как Sara Gottried, MD изследва връзката на тревожността с диетата и начина на живот, оста на червата и мозъка и как персонализираните хранителни и целеви хранителни подходи, можете да видите краткият й филм https://brainbodydiet.com/anxiety/

Източници:

  1. Could The Gut-Brain Axis Hold The Secrets To Radically Transform Your Health? By Sara Gottfried MD

  2. https://www.facebook.com/DrGottfried/posts/10158014290553771
  3. https://www.facebook.com/DrGottfried/posts/10157998287018771