Стани абонат

Създай своя акаунт още днес.

― РЕКЛАМА ―

HomeTopМогат ли пробиотиците да удължат живота ни?

Могат ли пробиотиците да удължат живота ни?

Въпросът с продължителността на живота занимава съзнанието на човечеството още от най-стари времена. Едва ли има индивид, който да не се е питал поне веднъж дали пък не може да живее вечно – макар и определено примамлива, в идеята за дългия живот не рядко бива пропускана една не по-малко важна негова компонента: качеството му. Ако тези въпроси представляват интерес за вас, то сте попаднали на правилното място. В днешната статия ще дискутираме въпроса как можем не само да удължим дните си, но и да подобрим качеството на здравето си и къде пробиотиците намират място в темата.

Човекът днес безспорно живее по-дълго от своите предшественици – ако в миналото 40-тата година се е смятала като относително средна възраст за продължителността на живота, то в днешно време нещата изглеждат по по-различен начин и в съвременното общество се радваме на дните си средно до 70-80 годишна възраст. Развитието на медицината и подобряването на условията на живот неизменно оказват своето влияние – важно е обаче и да отбележим, че днес все повече хора, макар и доживявайки до старините си, все по-често се сблъскват с редица здравословни проблеми, които компрометират качеството им на живот. А едно е сигурно – едва ли някой желае да живее вечно (или поне достатъчно дълго), ако ще е болен и ще среща невъзможност да се наслаждава на ежедневието си.

Ето защо в днешния текст ще разгледаме как можем още от сега да подобрим качеството си на живот и здравето си в дългосрочен аспект и ще засегнем темата с пробиотиците – според редица проучвания съществува пряка връзка между дълголетието и здравето на нашите черва. Да започваме!

Дълъг и качествен живот в изобилие и здраве – ето как

Разбира се, когато говорим за продължителност и качество на живота, не можем да пренебрегнем генетичната предопределеност – всеки един от нас се оглежда в семейната си история и изследва колко дълго и как са живели неговите предци. Нещата обаче далеч не опират само до нашата ДНК обусловеност.

Епигенетиката изиграва не по-малко съществена роля – тя учи, че влиянието на средата, в която живеем, и изборите, които правим по отношение на здравето си и начина си на живот, са в състояние да „пренапишат“ генетичните правила, по които се е формирал нашия генетичен код. С две думи, дори и вашата баба да е била дълголетница, ако вие ежедневно избирате лоша храна, уседнал начин на живот и навиците ви изобилстват от тютюнопушене и алкохол, шансът да повлияeте негативно на генетиката си е много по-голям, отколкото генетиката ви да съумее да заличи житейските ви избори.

Здравето и качеството на живот се определят от редица функции и оптималната работа на много органи и системи: поддържането на имунната система в добро състояние, минимизиране на възпалението в тялото, грижата както за физическото, така и за менталното здраве, интегрирането на множество оздравителни практики и такива, поддържащи активно ежедневие, и откриването на добрия баланс по отношение на чревното здраве са все изпитани и работещи методики, които ще ни се отплатят стократно в бъдеще. 

Древните народи добре са познавали тези стъпки: в Древна Гърция и Рим са залагали на средиземноморската диета, известна със своите противовъзпалителни ползи; ферментирала храна е била на почит сред народите от Древен Китай, Индия и Европа; Аюрведа подчинява принципите си на сезонното хранене; по целия свят хората са залагали на активността и дългото ходене; бойните изкуства са част от традициите на Древен Китай и Япония; в Индия и Тибет са отреждали специално място на медитацията и йогата; излагането на достатъчно слънчева светлина е била важна имплементация в живота на древните египтяни и гърците.

И понеже неколкократно до момента споменахме важността на здравословното хранене, нека насочим вниманието си към здравето на микробиома. Според най-новите проучвания съзнателният ни избор на храна и поддържането на оптимално чревно здраве имат пряко отношение както към продължителността на живота, така и към неговото качество. Ето къде се крие връзката.

Връзката дълголетие-микробиом-пробиотици

Доказано е, че здравето на нашия микробиом има отношение към състоянието на редица органи и системи в нашето тяло и се грижи както за физиката ни, така и за психиката.

Микробиомът ни представлява съвкупност от всички микроорганизми, населяващи нашите черва – общият им брой със сигурност надхвърля триста трилиона! По своята същност те биват най-различни бактерии, гъбички и вируси и с тях всички ние съжителстваме в непрестанна симбиоза. Окачествяваме ги като „полезни“ и „вредни“, но всъщност истината е, че ключът се крие във финия баланс между тях. 

Когато е налице равновесие, микробиомът ни ръководи важни нервни, имунни и ендокринни процеси в тялото ни като синтезира невротрансмитери и хормони, метаболизира определени витамини и се грижи за здравата чревна мембрана, чиято роля е да не пропуска в кръвообращението ни непотребни и отпадни вещества. Именно т.нар. ентерична нервна система е в непрестанна връзка с централната ни нервна система посредством блуждаещия нерв – сега вероятно разбирате защо червата ни често биват наричани нашия втори мозък.

При нарушаване на оптималното здраве на микробиома ни на помощ идват пробиотиците – щамове „полезни“ бактерии, добити чрез процеса на ферментация. Веднъж попаднали в организма ни, те притежават свойството на колонизират стомашно-чревния ни тракт и така да възвърнат равновесието в случай, че то е било нарушено и превес са взели „вредните“ бактерии. Освен, че ще спим по-добре, ще храносмиламе по-оптимално и ще се радваме на подобрено психично здраве, здравето на микробиома ни работи и в посока на това да живеем и по-дълго, и по-качествено. Ето как:

  • Балансираният микробиом поддържа здравето на нервната система, подобрява когнитивните функции и намалява риска от заболявания като Алцхаймер и Паркинсон, които влияят на качеството и продължителността на живота. Понижаването на риска от невродегенеративни заболявания е сред водещите компоненти, тъй като те са пряко свързани с „мозъчното стареене“.
  • Пробиотиците регулират възпалителните маркери като C-реактивен протеин и провъзпалителни цитокини (IL-6, TNF-α), които са основни двигатели на стареенето и развитието на заболявания, свързани с възрастта. Колкото по-високи нива на хронично възпаление имаме в организма си, толкова по-бързо и по-силно ще усещаме влиянието на времето върху телата си.
  • Оптималният микробиом е свързан с понижен риск от развитие на диабет, сърдечно-съдови заболявания и наднормено тегло – всички те са свързани неразривно с дълголетието и качеството на живота ни.
  • Доброто усвояване на хранителни вещества осигурява оптимално хранене на нашите клетки и набавяне на ценни за здравето ни витамини и минерали.
  • Пробиотиците имат отношение и към нашето метаболитно здраве – те имат свойството да подобряват инсулиновата чувствителност и да понижават нивата на лошия ни холестерол. Така директно се повлиява риска от развиване на сърдечно-съдови заболявания, имащи огромно отношение към това колко дълго ще живеем.
  • Някои пробиотични щамове съумяват успешно да подпомогнат детоксикиращата система на организма и да се отърват от токсини, свързани с преждевременното остаряване на клетките. 
  • Знаете ли, че влошеният микробиом въздейства негативно върху здравето на кожата и е отговорен за признаците на стареене? Пробиотичните добавки биха могли да забавят следите на времето, отпечатващи се върху лицата ни.
  • Доброто храносмилане, правилната абсорбция на хранителни вещества и здравето на червата ни като цяло спомага за поддържането на здравословно и оптимално тегло – съществен фактор за дълголетието и повишеното качество на живот.

Разбира се, важно е да изберем точната пробиотична добавка

Пазарът изобилства от хранителни добавки и пробиотичните такива не правят изключение.

За да сме сигурни обаче, че снабдяваме тялото си с точното количество пробиотични щамове, е важно да спрем избора си на добавка с висока бионаличност. Последните генерации пробиотици се грижат до червата ни да достигат точно толкова бактерии, колкото е описано на опаковката. За да може да гарантират преживяемостта на пробиотичните щамове, от ProLact създават уникална иновация – усъвършенствана микроенкапсулация на бактериите. NextGen Microencapsulation представлява двойна защитна микроскопична обвивка около самите бактерии, която ги предпазва не само на стайна температура, а и преминавайки през киселинното pH на стомаха, за да достигнат чак до дебелото черво.

На нашето внимание от ПроЛакт представят своя антиейдж пробиотик ProLact AntiAgeProLact AntiAge е пробиотична храна, обогатена с хидролизиран колаген тип I, с много ниско молекулно тегло, което осигурява оптимална усвояемост и ефективност. Комбинацията от пробиотични щамове и колаген работи синергично, за да подпомогне здравето на кожата, ставите и съединителната тъкан. Пробиотиците подобряват чревната бариера и усвояването на колагена, като същевременно насърчават синтеза на ключови вещества като хиалуронова киселина и еластин. Тази уникална формула не само забавя видимите признаци на стареене, но и укрепва структурата на кожата отвътре, допринасяйки за сияен и подмладен вид.

Грижете се за себе си и слушайте сигналите на своето тяло – така ще живеете не само дълго, но и щастливо!