Има ли връзка между пробиотиците и псориазиса?

Пробиотиците са живи микроорганизми, които имат редица ползи за нашето здраве. Тялото ни съдържа трилиони от тях. Сборът от всички тези бактерии се нарича микробиом. Интересен факт е, че няма двама души с еднакъв микробиом.

Още от 90-те години на миналия век, учените изучават как чревните бактерии повлияват различни заболявания, включително псориазис. Последните проучвания сочат, че приемът на пробиотици може да помогне за подобряване на симптомите на псориазис и намаляване на възпалението в тялото.

Как действат пробиотиците при лечение на псориазис?

Хората с псориазис често имат по-големи количества вредни бактерии в червата, които причиняват възпалителни процеси в тялото. Приемът на полезни бактерии може да балансира чревния микробиом, като по този начин да намали симптомите на псориазис. Това е така, защото пробиотиците стимулират Т-клетките в тялото. Тези клетки са отговорни за регулирането на имунната система и могат да намалят възпалението.

Изследванията за връзката между микробиома и псориазиса са относително нови. По-ранните изследвания показват, че пробиотиците могат да подобрят състоянието на хора с:

  • диария
  • синдром на раздразненото черво
  • вагинални гъбични инфекции и инфекции на пикочните пътища
  • ревматоиден артрит и други.

Какво казват изследователите?

Специфичните чревни бактерии имат ползи не само за чревното здраве. За хора с псориазис това може да означава намаляване на възпалителните кожни лезии.

Проучване от 2012 г. разглежда лечението с пробиотици на жена с пустулозен псориазис. Заболяването не се повлияло от традиционните лечения, което накарало медицинските специалисти да проучат други възможности.

Лекарите предписват пробиотик с комбинация от два бактериални щама – Лактобацилус Рамнозус и Лактобацилус Ройтери. В рамките на две седмици лезиите й започват да отшумяват.

Проучване от 2013 г. разглежда ефектите на пробиотиците върху хора с псориазис. Изследователите стигат до заключението, че приемането на перорален пробиотик значително намалява биомаркерите за възпаление.

Как да започна да приемам пробиотици?

Приемът на пробиотици може да бъде от съществена полза за хора, страдащи от псориазис. Той може да стане по два начина – чрез ферментирали храни или чрез хранителни добавки. Пробиотичните бактерии се срещат в следните храни:

  • кисело мляко
  • ферментирали сирена, като българско бяло сирене, фета, гауда, чедър, швейцарско сирене и пармезан
  • хляб с квас
  • кисели краставички
  • кисело зеле
  • кимчи
  • камбуча

ProLact Max e пробиотична храна, която съдържа милиарди живи клетки на Лактобацилус Булгарикус, Лактобацилус Рамнозус, Лактобацилус Ройтери и Стрептококос Термофилус. Произведена е от козе мляко, което няма възпалителните свойства на някои крави млека, съдържащи казеин тип А1. Това, заедно с научно доказаните свойствата на Лактобацилус Рамнозус и Лактобацилус Ройтери, я прави изключително подходяща за хора, страдащи от псориазис. ProLact Max насища чревната флора с полезни бактерии и има силен имуномодулиращ ефект.

ProLact Antistress+ е пробиотик в капсули, обогатен с етерично масло от лавандула. Маслото от лавандула е едно от най-изучените етерични масла. Много често активните фази на псориазиса са повлияни от стрес и високи нива на кортизол. Приемът на пробиотик с лавандула успокоява нервната система, намалява стреса и тревожността, като същевременно поддържа нормалния хормонален баланс.

ProLact Cardio+ e пробиотик в капсули, обогатен с масло от планински здравец. Известно е, че маслото от здравец има балансиращи кръвното налягане свойства и е подходящо за хора със сърдечно-съдови заболявания. Може да подобри кръвообращението, да намали възпалението и дори да работи за облекчаване на стреса. Освен това, то насърчава растежа и регенерацията на здрави клетки, което може да бъде от голяма полза за хора, страдащи от псориазис.

ProLact Aloe е пробиотична храна, която съдържа естествен екстракт от Алое Вера. Растението е известно с благоприятните си свойства за здравето на кожата и се препоръчва за вътрешен прием при редица дерматологични заболявания, включително при псориазис.

Какви са традиционните лечения за псориазис?

Традиционните лечения на псориазис зависят от тежестта на заболяването, къде е в тялото се проявява и колко добре пациентът реагира на лечение.

При леки до умерени огнища, лечението обикновено започва с локални мехлеми и кремове. Те могат да съдържат кортикостероиди, каменовъглен катран, витамини A (в ретиноидните му форми) и витамин D.

По-тежките случаи могат да бъдат лекувани с лекарства за системно приложение, като ацитретин, циклоспорин или метотрексат; имуносупресори или биологични лекарства. Може да се използва и комбинация от тях. Фототерапията и лазерните терапии също могат да бъдат ефективни, когато се комбинират с други лечения.

При пристъп на псориазис е важно да се обърне внимание на цялостното си състояние към момента на появата. Това включва всички лекарства, всяка храна или напитка, всякакви дейности и емоции. Стресът, тютюнопушенето и някои лекарства са известни тригери. Някои хора съобщават, че топлината, определени храни, парфюми или химикали също могат да предизвикат пристъп на псориазис.

Какво може да направите?

Поддържайте кожата хидратирана и чиста, използвайте редовно предписаната козметика, приемайте всички предписани лекарства и хранителни добавки по график. За да намалите честотата на активната фаза на псориазиса, както и нейната продължителност, наблегнете на режим на сън и намаляване на стреса. Необходимо е да имате поне 8 часа пълноценен сън в денонощието. Ароматерапията, четенето на книги и други релаксиращи дейности също са препоръчителни за намаляване на стреса.

Важно е да пиете поне по 2 л. вода на ден, както и да наблегнете на чисто противовъзпалително хранене. Всички храни с висок гликимичен индекс не са препоръчителни за хора, страдащи от псориазис. Много специалисти препоръчват премахването на глутена и млечните продукти от краве мляко. Същото важи за бялата захар и олиото, които са доказано възпалителни храни.

Приемът на пробиотици може да помогне за намаляване на възпалението в организма, както и за балансирането на чревната микрофлора, което от своя страна да облекчи симптомите на псориазис.