Какво представляват пробиотиците?

Тялото ни е пълно както с „добри“, така и с „лоши“ бактерии. Пробиотиците са „добрите“ бактерии, защото помагат за поддържане здравето на храносмилателната система, но имат и много други благоприятни ефекти върху човешкия организъм.

Вероятно хапвате някои храни, които съдържат пробиотични бактерии. Те се срещат в киселото мляко, ябълковия оцет, туршията, киселото зеле, сиренето и в много други ферментирали храни. Пробиотиците се предлагат и под формата на хранителни добавки.

Приемът на пробиотици може да бъде от полза за хората с екзема. В тази статия разглеждаме какъв е механизмът, по който полезните бактерии облекчават симптомите и намаляват пристъпите на екзема.

Как да пробиотиците помагат при екзема?

Приемът на пробиотици подпомага здравето на кожата и балансирането на естествения й микробиом. Доказано е, че добрите бактерии стимулират производството на серамиди в кожата, които поддържат хидратацията, пречат на разпространението на пропион бактериите, причиняващи акне и намаляват честотата на пристъпите на екзема.

Метаанализ от 2014 г. показва, че пробиотиците облекчават симптомите и намаляват пристъпите на екзема, както при деца, така и при възрастни.

Пробиотиците могат да се използват локално или чрез вътрешен прием. Доказано е, че редовната им употреба намалява системното възпаление и носи множество ползи за кожата, защото това, което се случва в червата ни, буквално се изписва на кожата ни. Някои изследвания показват, че пробиотичните хранителни добавки могат да намалят риска от развитие на кожни алергии и заболявания, като подобрят естествените бариерни функции на микробиома ни.

Някои клинични изпитания доказват, че:

  • Лактобацилите подобряват защитните функции на кожата, намаляват възпаленията и зачервяванията, причинени от акне
  • Стрептококос Термофилус подпомага производството на серамиди и помага при екземи, атопичен дерматит и суха кожа

Пробиотиците на ProLact съдържат не само голямо количество полезни бактерии, а и пептиди, които повишават кожния имунитет и имат антимикробно действие. Освен пептидите, ProLact съдържат и късоверижни мастни киселини, които подобряват абсорбцията на вода, натрий и електролити. Това е от изключително голямо значение, защото тялото ни не може да ги произвежда само.

ProLact Aloe е пробиотична храна, която съдържа милиарди живи клетки на Лактобацилус Булгарикус и Стрептококос Термофилус. Освен с полезни бактерии, ProLact Aloe е обогатена с натурален екстракт от алое вера.

Екстрактът от алое вера има антибактериални и противогъбични свойства. Съчетано с неговите противовъзпалителни ефекти, може да бъде особено полезен за хора с екзема.

Екстрактът от алое вера също съдържа полизахариди, които могат да помогнат за стимулиране на растежа и заздравяването на кожата. Растението има дори имуностимулиращ ефект, поради естественото си високо антиоксидантно съдържание.

ProLact Aloe+ е пробиотик в капсули, който също съдържа Лактобацилус Булгарикус, Стрептококос Термофилус и екстракт от алое вера. Той допълва ефекта на пробиотичната храна ProLact Aloe, защото съдържа много по-висока концентрация на алое и е по-наситен с аминокиселини и пептиди.

Популярна заблуда е, че пробиотиците трябва да се приемат на гладно. Много производители спорят дали те трябва да се приемат преди или след хранене. Едномесечно проучване установява, че пробиотиците балансират чревния микробиом, когато все пак хапнете нещо, независимо дали преди или след приема им. Въпреки това, изследванията показват също, че Лактобацилите оцеляват най-добре, когато се приемат до 30 минути преди хранене.

Прочетете нашата статия: По кое време е най-добре да се взимат пробиотици?

Пробиотици за екзема при бебета

Приблизително цели 15% от бебетата развиват екзема. В повечето случаи е временна и се появява на периоди до 2-годишна възраст. Най-често заболяването има генетични корени. Ако единият родител страда от екзема, има 25% вероятност детето да развие състоянието. Този риск се увеличава до 50%, ако и двамата родители имат екзема.

Има доказателства, че приемът на пробиотици може да предотврати появата на екзема при децата. Група учени, в проучване от 2014 г., установяват, че някои бебета, родени от жени, които са приемали пробиотици по време на бременността, имат по-малко атопична сенсибилизация. Това може да намали риска от развитие на екзема в ранна детска възраст.

Други полезни ефекти от пробиотици

Освен полезните си ефекти при екзема, пробиотичните бактерии могат:

  • да подсилят имунната система
  • да подобрят храносмилането
  • да помогнат за предотвратяване и лечение на вагинални инфекции

В днешно време се провеждат все повече клинични изследвания, които дават обещаващи доказателства, че пробиотиците могат да:

  • се борят с устойчиви на антибиотици бактерии
  • лекуват възпалителни чревни заболявания

Няколко съвета за хора с екзема

Ето някои стъпки, които можете да предприемете, за да намалите симптомите в активните фази на екзема, както и честотата на появата им:

  • Избягвайте да се чешете. Направете си студени компреси или вземете хладка вана, за да намалите сърбежа.
  • Поддържайте ноктите си къси.
  • Носете широки дрехи, произведени от естествени материали, като памук.
  • Избягвайте температурни крайности. Изпотяването през лятото или дехидратираната кожа през зимата могат да влошат симптомите на екзема.
  • Използвайте хидратиращи кремове, предназначени за екзема.
  • Не използвайте агресивни сапуни, перилни и почистващи препарати, както и ароматизирани продукти.
  • Изпробвайте различни техники за управление на стреса, като медитацията.
  • Осигурете си 8 часа сън в денонощието.

Странични ефекти на пробиотиците

Пробиотиците са безопасни за употреба, защото полезните бактерии се съдържат естествено в нашето тяло. Въпреки това, при определени състояния е добре да се консултирате с вашия лекар, преди да започнете приема на пробиотици:

  • компрометирана имунна система
  • онкологични заболявания
  • непоносимост към хистамин

Обикновено пробиотиците нямат никакви странични ефекти, но ако много дълго време не сте приемали полезни бактерии или имате силно нарушен баланс в чревната микрофлора е възможно да изпитате някои симптоми, като:

  • газове
  • подуване
  • колики

Тези симптоми са причинени от това, че пробиотичните бактерии изместват вредните от червата. Обикновено отшумяват бързо, но докато траят, може да намалите дневната доза или да приемате пробиотика през ден.

В заключение…

Пробиотиците могат да помогнат за намаляване на честотата и предотвратяване на пристъпите на екзема. Изследванията показват, че полезните бактерии са ефективни, както при деца, така и при възрастни. Също така, учените са установили, че бебетата на жени, чиито майки са приемали пробиотици по време на бременността, са по-малко склонни да развият екзема.

Освен при дерматологични заболявания, като екземата, пробиотиците могат да помогнат при много други здравословни проблеми.