Създаването, поддържането и анализирането на данни за резултати от лечението са в основата на промяната, според здравни специалисти
От 24 до 27 октомври 2024 г. в гр. София се проведе обучителен семинар на тема: „Лидерство и създаване на ползи в здравеопазването за пациентите“. Организатори на събитието са неправителствената организация Future Values (Ценности за бъдещето) и Американският университет в България в колаборация с Харвардския университет и Университета St Andrews.
Четиридневното обучение завърши с конференция на тема: „Въвеждане на здравеопазване, основано на ползите за пациентите: Споделяне на опит – препятствия и ключови фактори за успех“, в която участваха водещи медицински специалисти, здравни експерти, представители на неправителствените организации и др.
„Трансформациите в здравеопазването са необходими за всички държави по света – и за САЩ, и за България, и за всяка една друга страна в Европа.“
Д-р Дейвид Бърнстийн от Harvard Business School представи основните компоненти, необходими за успешното внедряване на модела на здравеопазване с фокус върху ползите за пациентите (Value-Based Healthcare, VBHC). „Трансформациите в здравеопазването са необходими за всички държави по света – и за САЩ, и за България, и за всяка една друга страна в Европа. Моята задача като лектор е да подпомогна участниците със справянето с комплексните предизвикателства на съвременното здравеопазване и воденето на успешни инициативи за подобряване на качеството на грижите за пациентите“, каза д-р Бърнстийн.
Д-р Росица Кръстева, началник на Онкологичния център към МБАЛ „Уни Хоспитал“, представи проект, реализиран в болницата в периода 2021-2022 г. в партньорство с „HTA“ ООД. Целта му е да се проследят процесите по прием и лечение на пациентите с рак на белия дроб в лечебното заведение, като се картографират и анализират работните и организационни процеси и внедри измерване на здравните резултати при лечението на пациентите.
Доц. Ива Гаврлилова, хирург-онколог в Клиниката по онкодерматология към Университетската специализирана болница за активно лечение по онкология „Проф. Иван Черноземски“ – София разказа за създадения от Българската асоциация по дермато-онкология национален меланомен регистър BGMelaReg, като част от Eвропейски меланомен регистър EUMelaReg – най-голямата регистрационна система за меланомно болни пациенти в света.
Част от форума бяха и Лидия Витанова, д-р Красимир Джинсов, д-р Георги Луканов, д-р Ирина Кунева и д-р Славейко Джамбазов.