Има някои стоматологични процедури, които се открояват като често срещани, особено в днешно време, когато голям процент от хората не осъществяват качествена грижа за зъбите си и често не предприемат навременни мерки за разрешаване на сериозни проблеми.
Какво представлява кореновото лечение?
Това е инвазивна стоматологична процедура, която се извършва от специалисти в областта на ендодонтията. Извършва се в случаи, в които зъбната пулпа е засегната и се използва като метод за запазване на дъвкателния орган и спасяване от екстракция.
Целта е силно увредените тъкани да бъдат отстранени, зъбът да бъде умъртвен, след което да се проведе същинската част, която включва няколко стъпки, за които ще поговорим подробно в следващите редове.
Кога се налага?
То се налага най-често при много дълбоки кариеси, които са засегнали значително дентина и зъбната пулпа. Може да се наложи още при неуспешно пломбиране, поставяне на пломба на прекалено голяма част от зъбната структура и други. В някои случаи, при много голяма травма или удар, също може да се достигне до необходимост от тази процедура.
Когато нервната тъкан и зъбната пулпа са силно инфектирани, те застрашават състоянието на дъвкателния орган и за да не се наложи неговата екстракция, трябва да бъдат премахнати незабавно.Това е така, защото в пулпната камера протичат възпалителни процеси и бактериите непрекъснато нарастват и водят до усложнения, обхващайки още по-голяма част от тъканта.
Наличието на тези бактерии и непрестанното усложнение може да доведе до пулпит, абсцес и други състояния, които са не само неприятни и болезнени, но и опасни, защото отока и инфекцията могат да се разпространят и на други места в главата, включително челюстта, шията, лицето. В допълнение, ако не се премахнат засегнатите тъкани и не се проведе кореново лечение, костта около проблемната зона започва да се възпалява, което от своя страна може да доведе до загубата на част от нея.
Стъпки по извършване на ендодонтско лечение
От Code Health споделяме основните стъпки по провеждането, които трябва да бъдат извършени от опитни и квалифицирани дентални специалисти, с тесни познания в сферата на ендодонтията. Това са:
- Диагностика и оценка на състоянието – за да се премине към кореново лечение трябва да се осъществи щателна оценка на състоянието и да се диагностицира необходимостта от такова. Това се извършва с помощта на дентални снимки, където специалистите отчитат степента на увреждане на зъба, големината на инфектираните тъкани, хода на корените и се определят последващи действия.
- Местна анестезия – тъй като това е инвазивна стоматологична процедура се поставя местна анестезия, която да обезболи мястото. Упойката намалява дискомфорта по време на кореново лечение.
- Отваряне на зъба – дъвкателнията орган, който е засегнат и трябва да бъде лекуван, се отваря през надвенечната част. Това се прави, за да се осигури достъп до пулпата, която трябва да бъде премахната.
- Почистване на кореновите канали – инфектираната пулпа се отстранява, нервът се умъртвява, а кореновите канали се почистват щателно. След това, с помощта на специални инструменти и пособия, каналите се разширяват, за да се улесни последващото им запълване.
- Дезинфекция – почистените канали се дезинфекцират, за да се елиминират всички бактерии и да се осъществи превенция срещу последващи инфекции. Това е една от най-важните стъпки при кореново лечение и в най-голям процент неуспешното почистване и дезинфекция може да доведе до последваща необходимост от отваряне на засегнатия зъб.
- Запълване на кореновите канали – те се запълват със специален биосъвместим материал, който предотвратява повторно навлизане на бактерии.
- Запечатване и възстановяване – зъбът се запечатва най-често чрез пломбиране.
Това са стъпките, по които се провежда това лечение, целящо запазване на дъвкателните органи и тяхната функционалност.