Ново изследване дава отговор на горещ въпрос: Кога пациентите с COVID-19 са най-заразни?

Отговорът? Два дни преди и три дни след като развият симптоми.

Констатациите подчертават значението на бързото тестване и карантината.

Изследователите установяват също, че заразените хора са по-склонни да протичат безсимптомно, ако са хванали вируса от първичен случай (първият заразен човек при огнище), който също е безсимптомен.

„В предишни проучвания вирусното натоварване е било използвано като непряка мярка за предаване“, казва съ-ръководителят на изследването д-р Леонардо Мартинес, асистент по епидемиология в Училището по обществено здраве на Бостънския университет.

„Искахме да видим дали резултатите от тези минали проучвания, които показват, че случаите на COVID са най-заразни няколко дни преди и след появата на симптомите, могат да бъдат потвърдени чрез разглеждане на вторични случаи сред близки контакти“, казва доктор Мартинес в съобщение за университета.

За проучването Мартинес и колегите му анализират данни от около 9 000 близки контакта на първични случаи в китайската провинция Джецзян от януари 2020 г. до август 2020 г. Това е преди появата на още по-заразния вариант Делта.

Близки контакти включват хора, които живеят в едно домакинство или вечерят заедно, колеги, хора в болнични условия или пътуващи в споделени превозни средства. Те са били наблюдавани най-малко 90 дни след първоначалните им положителни резултати от теста за COVID-19.

От първичните случаи 89% развиват леки или умерени симптоми, 11% са безсимптомни и никой няма тежки симптоми.

Всички близки контакти са по-склонни да бъдат заразени от първичния случай, ако са били изложени малко преди или след като това лице е развило симптоми.

В сравнение с леките и умерени симптоматични първични случаи, тези, които са безсимптомни, са много по-малко склонни да заразят близки контакти. Ако го направят, контактите също са по-малко склонни да имат забележими симптоми, съобщават изследователите.