Времето навън вече е топло и приятно и все повече хората предпочитат разходките сред природата. Докато се забавляваме с приятели в парка или си направим пикник на тревата, може да “се срещнем” с малките и опасни кърлежи. Макар и малки, те могат да ни причинят огромни проблеми, затова е важно да се защитим.

Кърлежите са надсемейство малки паякообразни, хранещи се чрез кръвосмучене от бозайници, птици и земноводни. Те са важен фактор за разпространението на много инфекциозни болести, като лаймската, марсилска треска, ку-треска, туларемия и други.

Всеки кърлеж има четири чифта крачета. Двата чифта предни крачета са снабдени с вендузи, а задните – с дълги власинки. Истинският паразит е женският кърлеж, който пробива тунелчета в най-горния слой на кожата и снася яйцата си там.

Как да се предпазим от кърлежи:

 

  • ако сме сред природата е необходимо на няколко часа, внимателно да прегледаме кожата и дрехите си.
  • при разходка сред природата е добре да сме с дрехи с дълги ръкави и крачоли и по възможност цветни или бели.
  • важно е използването на препарати за отблъскване на кърлежи.
  • при ухапване от кърлеж, трябва незабавно да потърсим лекарска помощ, а ако това е невъзможно, не трябва да го махаме с ръце, а с пинсета, бавно и внимателно във вертикална посока.
  • след отстраняването на кърлежа, мястото трябва да се дезинфекцира и да следим за появата на зачервяване, обрив или болка. Трябва да уведомим личния си лекар и за период от 7 дни, редовно да следим температурата си.
  • симптомите, които се наблюдават при ухапване от кърлеж, много наподобяват на грип или настинка – висока температура, отпадналост, болки в мускулите и ставите.