Едно от най-нашумелите инфекциозни заболявания при децата, които се разразяват в днешно време и са причина за изследвания и проучвания от страна на специалисти в областта на педиатрията, е скарлатината. Характерно за него е че е причинено от щамове на бактерията Streptococcus pyogenes.
Научете повече за това състояние, което предизвика епидемия в редица области в България от екипа на сайт за здраве Code Health.
Какво е скарлатина?
Скарлатината е инфекция, която предизвиква значително възпаление и червен обрив по кожата. Тя обикновено се свързва със стрептококови инфекции на гърлото и е изключително заразна. Предава се по въздушно-капков път, чрез капчици във въздуха при кашляне или кихане.
Най-често засяга децата, особено тези на възраст между 2 и 8 години, като в зависимост от състоянието може да премине по различен начин.
Причина за появата са грам положителните бактерии, познати още като β-хемолитичните стрептококи от група А.
Според класификацията спада към токсинмедиираните заболявания. Подценяването на състоянието е погрешно. Стрептококите могат да причинят постинфекциозни заболявания, най-честите сред които ревматизъм, еритема нодозум и други.
Най-често децата се разразяват през гърлото или през рани по кожата.
С кои симптоми се изразява и как да я познаете?
Скарлатината започва с внезапна висока треска и болки в гърлото. Обикновено, след 24 часа до 2 дни след това се появява характерният обрив. Той започва от горната част на тялото и се разпространява към останалата част. Обривът е специфичен, защото изглежда като малка и деликатна точка, която обаче има груба повърхност при допир.
Други симптоми, които могат да съпровождат повишената телесна температура и обрива, са главоболие, гадене, повръщане и умора.
При децата тези симптоми могат да бъдат съпроводени от ангина, както и увеличаване на сливиците, обложеност на езика и възпаление на лимфните възли.
Кои са причините за поява и начините за диагностика?
Както стана ясно, състоянието се причинява от стрептококови бактерии от група А, които произвеждат токсин, водещ до обрив при хора, при които се наблюдава повишена чувствителност към него.
Диагностицирането обикновено се извършва чрез проследяване на симптомите, физически преглед от педиатър или инфекционист.
В днешно време съществуват тестове, които освен в лаборатория, чрез микробиология, могат да се вземат и в домашни условия самостоятелност. Те са еднократни, за целта се използва проба от слюнка, която под влиянието на определен серум отчита с една или две черти присъствието или отсъствието на причината за притеснение.
Лечение – инкубационен период, методи, карантина
Болестта се класифицира с умерен контагиозен индекс, вариращ около 30-40 %, което означава, че не е много заразна. Предимно скарлатината се разпространява от боледуващите, а рядко от заразоносителите, които имат пряк контакт с тях.
Инкубационният период на скарлатина обикновено е между 2 и 4 дни след заразяване. Лечението на скарлатина е важно, тъй като нелекуваната инфекция може да доведе до сериозни усложнения като ревматична треска и възпаление на бъбреците.
Вижте някои особености за лечението, овладяване на състоянието, заразен период и други особености, с които е важно да се запознаете, ако детето ви или вие страдате от скарлатина:
- Антибиотично лечение – основното и най-ефикасното лечение на скарлатина представлява антибиотичното такова. Сред най-високоефективните антибиотици, които помагат за борба с стрептококите и предотвратяват усложнения са пеницилиновите такива. В случаи на непоносимост към пеницилин се провежда лечение с алтернативни антибиотици.
Важна особеност за лечението с антибиотици е че още на първия ден след приема детето спира да бъде заразоносител. Това е така, защото след преболедуването се проявява антитоксичен имунитет, което ще предпази малките от повторно боледуване. - Облекчаване на симптомите – прием на различни обезболяващи, лекарствени продукти за понижаване на телесната температура, мултивитамини и други за поддържане на имунната система, в комбинация с антибиотичното лечение могат да бъдат ефективни и помогнат за намаляване на дискомфорта.
- Профилактика – препоръчителна е изолацията на заразеното дете е препоръчителна до 24 часа след началото на антибиотичната терапия, за да се намали рискът от заразяване на други. Редовното миене на ръце и избягване на тясна физическа контакт са съществени за предотвратяване на разпространението на бактериите.
Правилното и своевременно лечение на скарлатина е ключово за предотвратяване на дългосрочни здравословни проблеми.
Ако подозирате, че вашето дете може да страда от скарлатина, потърсете лекарска помощ.
От Code Health споделихме с вас тази важна информация, селектирана от експерти в областта на медицината, относно този така нашумял проблем. С това целим да ви дадем насоки и съвети за превенция на заболяването и справянето с него по най-добрия начин.
Не забравяйте, че въпреки насоките и съветите относно скарлатината, преди да се предприеме лечение, задължително трябва да посетите специалист в областта на педиатрията, по-специално детски инфекционист.