Стани абонат

Създай своя акаунт още днес.

― РЕКЛАМА ―

HomeTopКакво трябва да знаете за хипотонията?

Какво трябва да знаете за хипотонията?

Проблемите с кръвното налягане са все по-често срещани както при по-възрастни, така и при по-млади, а дори и при деца.

Освен високо такова, известно като хипертония, което разгледахме в блога ни, ще представим информация и за противоположното таков състояние – хипотонията.

Научете повече за особеностите на заболяването, симптомите, причините за възникване и методите за овладяване споделени от нашия екип от сайт за здраве Code Health.

Какво е хипотония?

Тя се характеризира с кръвно налягане, което е по-ниско от нормалните граници. Обикновено се приема, че систолното налягане под 90 mmHg и диастолното налягане под 60 mmHg са показатели за хипотония.

Това състояние може да причини недостатъчно кръвоснабдяване на органите, което потенциално води до различни здравословни проблеми, включително и засегната функция на някои системи.

Въпреки че не е толкова животозастрашаващо състояние, каквото е хипертонията, ниското кръвно налягане може да доведе до намален приток на кръв до мозъка и сърцето. Това би довело до загуба на съзнание.

Сред най-честите симптоми на наличието на ниско кръвно налягане са слабост, умора, главозамайване, главоболие, сърцебиене, гадене, виене на свят. Често се наблюдава и сковаване на крайниците от студ, притъмняване пред очите, загуба на съзнание, замъгляване на зрението.

Най-честите причини за възникването са:

  1. Обезводняване – при силна дехидратация систоличното и диастоличното кръвно налягане се доближават значително като стойности, които са по-ниски от нормалните. При събирането на границите е възможна загуба на съзнанието.
  2. Нездравословна диета – ограничената консумация, намаленият калориен прием, недостигът на някои вещества, които стимулират действието на кръвоносната и сърдечно-съдовата система, могат да доведат до намален кръвоток към главните органи.
  3. Бременност – много често при бременност, особено в 1-ви и 2-ри триместър, може да се наблюдава ниско кръвно налягане.
  4. Прием на лекарства – неправилно дозиране на медикаменти, като бета-блокери, диуретици, АСЕ инхибитори и други могат да повлияят и да причинят понижено кръвно налягане.

Други фактори, като психологически проблеми, хипотиреоидизъм, заболявания на кръвта, като анемия и други могат също да причинят това състояние.

Какви видове има?

Съществуват три вида.

Ортостатична хипотония

Този вид настъпва, когато има рязко понижение на кръвното налягане при ставане от седнало или легнало положение. Често се дължи на забавяне в реакцията на кръвоносните съдове, което може да предизвика замаяност или дори припадък.

Неврогенна хипотония

Тази форма е причинена от разстройство в нервната система, което влияе на контрола над съдовото съпротивление и кръвообращението.

Артериална хипотония

Обикновено се отнася до общо ниско кръвно налягане, което може да бъде причинено от различни медицински състояния, като дехидратация, анемични състояния и други.

Кои са методите на лечение?

Лечението зависи от сложността и симптоматиката. Основно протича чрез промяна в начина на живот – увеличен прием на натрий, хидратация, консумация на по-калорични храни, физически упражнения за подобрено кръвообращение.

За по-сериозни такива, съпътствани с понижаване на някои кръвни показатели, като хемоглобин и желязо, може да се наложи медикаментозно лечение.

От Code Health сме тук, за да ви представяме всичко съществено за хипотонията и други състояния, касаещи сърдечно-съдовата система и обект на лечение от специалисти в областта на кардиологията.

По този начин целим да ви помогнем в превенцията на редица заболявания чрез обогатяване на знанията по конкретните тематики и споделяне на методите за лечение.

Не забравяйте, че преди да инициирате лечение или да се вслушате в съвети, трябва да се консултирате с лекуващия ви лекар, за да разберете дали те са приложими за индивидуалните ви нужди.