Съвременната медицина позволява извършването на различни диагностични процедури, каквато е и коронарографията. Тя е използвана за оценка на състоянието на коронарните артерии на сърцето. Този метод позволява на лекарите да видят количеството и локализацията на всякакви стеснения или блокажи в артериите, които доставят кислород и хранителни вещества до сърдечния мускул.
Научете повече за коронарографията, случаите, в които се налага, естеството на процедурата и друга съществена информация, споделена от нас – сайт за здраве Code Health.
Какво представлява коронарографията?
Коронарографията е важна диагностична процедура, която може да покаже на кардиолозите какво е състоянието на артериите и дали те снабдяват ефективно сърдечния мускул с важните за него нутриенти, кислород и кръв.
Извършването ѝ може да помогне в диагностицирането на различни изменения и стеснения, които често са предпоставка за инфаркт.
По естество наподобява рентгенографията, но се различава с това, че е инвазивен метод. Принадлежи към група изследвания, наричани още ангиография.
Според възможностите на това диагностично изследване, то може да се извърши не само за оценка на работата на сърдечния мускул и откриване на нередности в областта, но и в други органи, като мозъка.
Как се извършва?
Процедурата започва с въвеждането на катетър в артерията, обикновено в областта на ингвиналните гънки на горната част на бедрото или ръката.
Катетърът се насочва към коронарните артерии с помощта на оборудване за наблюдение. След позиционирането на катетъра, през него се инжектира специално контрастно вещество, което прави артериите видими и възпроизвеждани в изображения. Те се наричат ангиограми и позволяват на лекарите да видят формата и размера на артериите и да определят наличието на проблем или нормалната функция.
В кои случаи се налага?
Коронарографията се препоръчва при пациенти, които изпитват симптоми на коронарна болест, като болка в гърдите, позната като стенокардия.
Може да се назначи и при такива с висок риск от сърдечни заболявания, поради фактори като диабет, високо кръвно налягане, фамилна обремененост на сърдечни проблеми, както и предишен инфаркт.
Какво трябва да знаете за възстановяването след коронарография?
Възстановяването обикновено отнема няколко дни, като това зависи от състоянието на конкретния пациент. В някои случаи пациентът може да напусне болницата още на следващия или дори на същия ден, а в други – да бъде оставен под наблюдение за по-дълго време.
Важна част от възстановяването е въздържанието от физическа активност в следващите няколко дни, както и вдигане на тежести.
Колко време продължава и каква подготовка изисква?
Продължителността на кардиографията е със средна продължителност от около 30 минути, като може да отнеме и до час.
Провежда се под локална анестезия, по времето на която пациентът е в будно състояние. Целта е да се обезболи мястото, където прониква катетърът.
Като част от подготовката се определя въздържането от консумация на храни и напитки, както вашия лекуващ лекар ви е определил, както и прекъсване на лекарства, които могат да попречат на коронарографията.
Друга съществена част от възстановяването още на същия ден след извършване на ангиографията, е консумацията на голямо количество течности. Това се налага поради необходимостта от изхвърляне на контрастната материя от организма.
Противопоказания и странични ефекти
Въпреки че коронарографията се счита за сравнително безопасна, особено предвид напредналата медицина и оптимизираната ефективност на техниката и оборудването, тя може да носи някои рискове. Може да възникне кървене на мястото на вкарване на катетъра в тялото, а в много редки случаи да се стигне до сърдечен удар или смърт.
Сред противопоказанията се окачествяват алергичните реакции към контрастното вещество, които могат да възникнат. Ако имате алергия към йодсъдържащи препарати, следва да съгласувате тази особеност с кардиолога, за да се избегнат проблеми.
Противопоказно е и извършването на изследването при дисфункция ило проблеми с бъбреците, защото това може да затрудни изхвърлянето на контрастното вещество от организма.
От Code Health сме тук, за да ви представяме систематизирана и важна информация относно различни заболявания, инвазивни и неинвазивни диагностични методи, както и процедури за подобряване на редица състояния, касаещи сърдечно-съдовата система. Те са обект на лечение, разглеждане и изучаване от специалисти в областта на кардиологията.
Не забравяйте, че въпреки еднотипното протичане на коронарографията, някои особености, като време за възстановяване и специфични нужди зависят от вашето състояние и следва да бъдат определени от лекуващ лекар.