Едва ли някой скоро ще забрави 2020 г. – годината, в която се разрази световна пандемия, главният виновник за която беше вирусът COVID-19. Респираторното заболяване изключително бързо набра сила и за съжаление остави траен отпечатък.
За вируса вече знаем много. Всички ние непрестанно бяхме в крак с новините и следяхме както развитието на болестта и дългия списък от съпътстващи я симптоми. Така и мутирането ѝ и изникването на все нови и нови щамове, които се превръщаха в истинско предизвикателство за медицината и науката. В днешната статия ще направим бърз обзор на най-важните факти около Ковид . По-специално ще насочим вниманието си към една не толкова широко обсъждана тема, свързана с възстановяването от заболяването. Как и защо пробиотиците могат да ни помогнат в дните, седмиците и месеците след заразяването с патогена? Четете надолу, за да разберете.
За заболяването накратко – какво е COVID-19, кои са най-често срещаните симптоми и какви рискове крие заразяването с вируса?
COVID-19 е наименованието на респираторно заразно заболяване, причинено от вируса SARS-CоV-2. Случаи на ковид-19 бяха за първи път отчетени в последните месеци на 2019 г. в Китай и за съжаление само в срок от няколко месеца болестта успя да се разпространи мълниеносно по всички краища на света.
Вероятно всички помним мащабите и сериозността на пандемията – извънредните мерки за сигурност, забраната за пътувания и затварянето на заведения, ресторанти, кина и молове бяха само част от промените, които навлязоха в ежедневието ни и всъщност бе необходимо доста време, за да съумее светът да се възвърне към поне някаква степен на нормално функциониране. За съжаление пандемията от COVID-19 отне изключително голям брой човешки животи и завинаги промени начина, по който третираме отговорността си както за своето, така и за чуждото здраве.
Вирусът се разпространява или при общуване с болен, който говори, киха или кашля в непосредствена близост до нас, или чрез съприкосновение с вече заразени повърхности, по които се открива патогенът. Протичането на самото заболяване има голямо отношение към индивидуалното състояние на всеки един човек – пациенти със съпътстващи респираторни, автоимунни или друг тип болести обикновено боледуват по-тежко от коронавируса в сравнение с относително здравите индивиди. Възрастта също е един от основните показатели за това колко тежко ще протече ковид при всеки един човек – от самото начало на пандемията възрастните бяха сред най-уязвимите групи от населението.
По отношение на симптомите, условно бихме могли да ги разделим на често срещани и такива, характеризиращи се със средно и тежко протичане на заболяването.
Най-често срещаните оплаквания при заразяване с ковид са температура, поява на кашлица и усещане за недостиг на въздух. Често има отпадналост и умора, болки в мускулите и ставите, загуба на вкус и мирис и болки в гърлото.
Към по-тежките и много сериозни симптоми на вируса включваме главоболие, повръщане и гадене, диария, кожни обриви. Също така затруднено дишане, болки и тежест в областта на гръдния кош. Наблюдава се обърканост, замаяност, трудност да останем будни и посиняване на устните и лицето поради занижени нива на кислород в кръвта. Много често наличието на подобна клинична изява налага хоспитализация и продължително последващо лечение.
Съществуват различни щамове на COVID-19, всеки характеризиращ се със свои собствени особености
Дори и към днешна дата заразяването с вируса заема едно от челните места, особено през есенния и зимния сезон. Ето защо е от изключително голямо значение да се грижим за себе си и да направим всичко възможно. Ако това все пак се случи, е важно да знаем основни препоръки както по време на боледуването, така и в периода на възстановяване. Знаете ли, че съществува т.нар. дълъг ковид. Симптоми на който човек е възможно да чувства седмици и месеци след прекаран вирус? Изненадващо или не, при такива ситуации бихме могли да потърсим помощ от пробиотиците!
Как пробиотиците могат да ни помогнат при възстановителния период след COVID-19?
Преди да преминем в конкретика относно връзката между пробиотиците и COVID-19, нека първо спрем вниманието си на това какво представляват те.
Пробиотиците са щамове „добри“ бактерии, които имат редица ползи за нашето здраве. Познаваме различни видове пробиотици, като всеки вид е популярен с различни ефекти за нашия организъм. Една от най-известните пробиотични бактерии е лактобацилус булгарикус, прославила страната ни по целия свят.
Червата ни биват непрестанно населявани от трилиони микроорганизми – бактерии, гъби и различни по вид вируси. Окачествяваме ги условно като „полезни“ и „вредни“, но е важно да кажем, че балансът се крие в наличието и на двата вида. Важно е обаче те да съществуват в определени съотношения. Когато прибягваме до нездравословна храна, спим малко, липсват ни движение и хидратация, ние нарушаваме този баланс и се сблъскваме със състояние, известно като дисбиоза. Именно в такива ситуации е повече от добра идея да се обърнем към пробиотичните храни и добавки с цел възвръщането на равновесието в червата. А то безспорно е важно за цялостното ни здраве. Нервната система в стомашно-чревния ни тракт, наричана ентерична, отговаря за цяла каскада от имунни и нервни процеси. Изиграва ключова роля при синтеза на невротрансмитери и хормони, обработката на витамини, поддържането на здрава чревна мембрана и регулация на имунния отговор в тялото.
Всички тези свойства на микробиома имат отношение към периода на възстановяване след заболяване от COVID-19.
Ето как пробиотиците могат да ни помогнат да си „стъпим на краката“ по-бързо:
- При тежко протичане на COVID-19 рискуваме да се сблъскаме с т.нар. цитокинова буря. Остър имунен отговор, при който драстично се повишават нивата на провъзпалителните цитокини в отговор на общото възпаление. Вместо да атакуват вируса, атакуват собствените ни органи и системи. В такива случаи пробиотиците притежават свойството да модулират имунния отговор. Балансират синтеза на провъзпалителните и антивъзпалителните цитокини.
- Чрез чревно-белодробната ос пробиотиците могат да повлияят благоприятно на белите дробове, намалявайки риска от вторични инфекции и насърчавайки по-бързото възстановяване. Знаем, че именно белите дробове са изключително уязвими по време на инфекция с ковид, ето защо е от съществено значение да подкрепим възстановителните им функции и да насочим фокуса си там.
- COVID-19 може да увеличи риска от вторични инфекции поради отслабения имунитет след вече прекараното заболяване и отслабените естествени съпротивителни сили на организма. Пробиотиците стимулират производството на антимикробни пептиди, които ограничават разпространението на патогенни бактерии.
- Често при коронавирус се изписват различни противовирусни и антибиотични медикаменти. В резултат от употребата им е много вероятно да се наруши балансът на микробиома и „вредните“ бактерии да вземат превес. Пробиотичните добавки лесно биха могли да помогнат при възстановяване на равновесието.
- Споменахме, че някои от симптомите на ковид включват диария, гадене и повръщане. И тук пробиотиците са от помощ, тъй като подобряват състоянието на червата и стомашно-чревния тракт, борейки се с дискомфорта.
- Менталното здраве също често страда при инфекция с COVID-19. Тъй като червата ни са свързани с мозъка посредством чревно-мозъчната ос, балансираният микробиом може да облекчи симптоми като тревожност, депресия или мозъчна мъгла.
Ключов е изборът на правилния пробиотик
За да осигурите максимална подкрепа на тялото си след боледуване от COVID-19, е важно да спрете избора си на висококачествен продукт с висока бионаличност. От ПроЛакт представят на вниманието ни ProLact Immuno+. Пробиотик, обогатен с перга – „пчелния хляб“, известен със своите имуностимулиращи и възстановителни свойства. Пергата е богата на аминокиселини, витамини, минерали и антиоксиданти, които подпомагат регенерацията на организма след прекарани вирусни инфекции като COVID-19. В комбинация с пробиотични щамове, ProLact Immuno+ подпомага възстановяването на чревната микробиота. Тя често е нарушена след приема на антибиотици или самото заболяване. Чрез подобряване на чревния баланс и укрепване на имунната система, този пробиотик ускорява възстановителните процеси. Намалява възпалението и спомага за възвръщане на енергията и цялостното благосъстояние на организма.
Бъдете здрави и се грижете за себе си!