Сред най-сериозните проблеми в областта на денталната медицина се открояват тези, свързани с венците и поддържащите зъбите структури. Това основно се дължи на лошата устна хигиена, неправилната техника на почистване, някои пороци, като тютюнопушене и много други фактори.
Като най-голям враг на красивата усмивка и здравите венци се откроява заболяването, наречено пародонтит.
Какво представлява пародонтитът?
Това е сериозно заболяване на венците, което се изследва и лекува от специалисти в областта на стоматологията.
Пародонтитът е възпаление и инфекция на структурите около зъбите, включително венците, периодонталния лигамент, познат още като фиброзна съединителна тъкан и алвеоларната кост. Най-често заболяването се получава като резултат от продължително и сериозно натрупване на зъбна плака и зъбен камък, което от своя страна води до създаване на огнище на инфекции и повишени нива на патогените в устната кухина. Тези силно минерализирани и втвърдени структури често водят до отделянето на венците от зъбите и образуването на джобове, които съдържат бактерии, допълнително усложняващи състоянието.
Кои са причините за пародонтит?
Основните причинители на това заболяване на венците са бактериите в устната кухина, които се размножават значително чрез образуването на лепкав слой върху зъбната повърхност, познат като плака. С течение на времето, което е период от няколко дни, при натрупването на плака и липса на добре изградени хигиенни навици, тя започва да се преобразува в зъбен камък.
Неправилната или недостатъчно добрата орална хигиена улеснява натрупването на тези вредни бактерии. Фактори като тютюнопушене, диабет, стрес и генетична обремененост също могат да повишат риска от развитие на пародонтит. В основата обаче стои липсата на хигиенни навици или неправилното им осъществяване.
Симптоми и последствия
Симптомите на това заболяване са различни, могат да се проявяват заедно или отделно, като най-често включват зачервяване, подуване и кървене на венците. На по-късен етап се получава лош дъх, отдръпване на венците, което създава илюзия за по-големи и дълги зъби. Може да се появи силна чувствителност при дъвчене. Най-сериозните последствия включват разклащане и дори загуба на зъби. Нелекуваната пародонтоза може да доведе до:
- Загуба на зъби – когато възпалението прогресира и не се вземат навременни мерки, те унищожават структурите, които поддържат зъбите, включително костта. Това може да доведе до разхлабване и загуба на дъвкателни органи.
- Увреждане на костта – състоянието може да доведе до разрушаване на алвеоларната кост около зъбите, което компрометира захвата на дъвкателните органи и да доведе до тяхното разклащане.
- Възпаление и инфекции – възпалителните процеси могат да допринесат за системно възпаление в организма, което понякога да бъде причина за разпространение на инфекцията в други части на тялото.
Превенция и лечение
Най-добрият метод за превенция на това заболяване е добрата орална хигиена. Важно е да почиствате зъбите си с правилна техника ежедневно, като не пропускате труднодостъпните междузъбни пространства. За да се уверите, че ще премахнете бактериалните натрупвания, може да използвате още конци за зъби и вода за уста, унищожаващи патогените.
Лечението на пародонтит изисква професионален подход и работа с добър дентален специалист. Като началната стъпка след диагностициране на състоянието се определя почистване на зъбите от плака и зъбен камък.
Използването на специализирана паста за зъби с антибактериални съставки може също да помогне за намаляване на нивата на бактерии в устата.
Ако инфекцията е сериозна може да се наложи медикаментозно лечение. В някои случаи денталните специалисти препоръчват и гаргара с различни билки, като смрадлика.
В някои по-тежки състояние е възможно да се наложи имплантологично лечение, особено в случаите когато се наблюдава загуба на дъвкателни органи. Има и такива състояния, при които се налага хирургична намеса за възстановяване на увредените тъкани, като силно отдръпнати венци, увредена кост и други.