Циститът е възпаление на лигавицата на пикочния мехур, което се среща по-често при жените. Заболяването е преди всичко на бактериална основа, с най-чест причинител ешерихия коли. Това е бактерия, която нормално обитава червата, помага за храносмилането и унищожава някои вредни бактерии, но попаднала в пикочните пътища и в пикочния мехур, тя води до възпаление. Циститът може да бъде и на вирусна или гъбична основа.
Статистиката показва, че всяка втора жена поне веднъж в живота си е боледувала от цистит, а при 85% се повтаря и става хроничен. Най-често срещаната възраст за появата е около 40 години, но за съжаление все повече млади момичета също страдат от цистит. Диагностиката на заболяването понякога отнема между 5 до 7 години, затова и много от жените се лекуват без точна диагноза и с неподходящи медикаменти.
Симптоми:
- Чести позиви за уриниране
- Болки и парене по време на уриниране
- Мътна и с неприятен мирис урина
- Понякога има кръв в урината
- При остър цистит понякога се повишава и температурата
Лечение:
Антибиотици – Най-често се третира с антибиотици, но това крие и своите рискове, които водят до отслабване на имунната система и нарушаване на стомашно-чревната микрофлора.
Диуретици – Те спомагат за изчистване на отделителната система и помагат за извършването на механично измиване на пикочния мехур. Много подходящи са златната пръчица, брезови листа, глухарче или мечо грозде
Червена боровинка – Тя притежава свойства със специфичен механизъм на действие. Изследвания доказват, че червената боровинка съдържа уникален вид проантоцианидини, тип А, които действат антиадхезивно на бактериите в пикочния мехур. Te възпрепятстват прилепването на бактериите по стената на пикочния мехур, захващат се за тях и ги „извозват” чрез урината извън организма.
Профилактика
- Желателно е да се избягва прекаленото охлаждане
- Консумацията на люто, кисело и солено да е в умерени количества
- Здрава имунна система
- Ако водим заседнал начин на живот е хубаво да правим на 10 мин. упражнения за раздвижване