Стани абонат

Създай своя акаунт още днес.

― РЕКЛАМА ―

HomeTopКак да се справим с абсцес на зъб?

Как да се справим с абсцес на зъб?

В основата на редица дентални проблеми стои навлизането на бактерии в зъбната пулпа. Абсцесът на зъб, което се определя като сериозно състояние, е подходящ пример за това.

Научете повече за това заболяване в областта на стоматологията и начините за лечение и превенция в следващите редове, споделени от сайт за здраве Code Health.

Как се формира абсцес на зъб?

Този проблем се развива, когато бактериите навлизат в меката вътрешност на дъвкателния орган, която съдържа нерви и кръвоносни съдове. Тя е позната още като зъбна пулпа. Това нарушава целостта на дъвкателния орган. Често се случва в резултат на дълбок кариес, умъртвен зъб, фрактура или неуспешно предишно лечение.

Бактериите могат да причинят инфекция, която се разпространява извън корените, водейки до образуването на гноен абсцес. Най-често гнойният джоб се локализира в костта, където се намира засегнатият зъб и венец. Формирането на гной води до усложнения и силна

инфекция, съпроводена с чувствителност и болезненост.

Характерно за състоянието е че може да възникне както при постоянни, така и при млечни зъби.

Симптоми и диагностика

Симптомите на абсцес могат да бъдат различни. Най-често включват остра, пулсираща болка, чувствителност на засегнатия зъб. Наблюдава се подуване на венците, като е възможно дори да се появи оток на цялото лице. Съпровождащите симптоми могат да включват още лош дъх, повишена телесна температура и цялостно неразположение.

В случаи на абсцес на млечен зъб при деца, може да се наблюдава и повишена раздразнителност. Най-добрият начин за диагностициране на състоянието е посещение при дентален специалист, който да направи оценка на устната кухина. Много често стоматолозите препоръчват рентгенови снимки, които показват локализирането на проблема, първоизточникът, степента на усложняване и други особености, важни за определяне на хода на лечение.

Лечение на абсцес

За да се справите с абсцеса, е необходимо да се доверите на утвърден дентален специалист, който да проведе професионално и специализирано лечение. Съществуват и домашни методи за облекчаване на болезнеността и овладяване на инфекцията, които може да приложите след съгласуване с вашия дентален специалист.

От екипа на Code Health ви споделяме двете направления, в които следва да се работи, за да се отървете от този проблем – професионално и домашно:

  1. Професионално лечение – тук се включват клинично проведени процедури, като отваряне на зъба, дренаж на абсцеса, почистване на увредената тъкан, отстраняване на инфектираната пулпа и провеждане на кореново лечение.
    Специалистът най-често препоръчва и последващи домашни мерки, включващи прием на антибиотици, особено когато инфекцията се е разпространила извън дъвкателния орган. Може да се наложи и хирургична интервенция в по-тежки случаи за премахване на увредените тъкани.
  2. Мерки в домашни условия – освен антибиотичната терапия може да предприемете и други методи, доказали се като ефективни. Тук обаче е много важно да се посъветвате предварително с вашия специалист. Това включва жабурене със солена вода, което да овладее отока, прилагане на студени компреси на бузата, гаргара с градински чай и смрадлика, известни със своите антисептични свойства.

За да не се достига до необходимост от лечение на формирал се абсцес, специалистите препоръчват редовната и качествена орална грижа, включваща често миене, използване на вода за уста и конци, които да проникват в дори труднодостъпните места. Важно да посещавате денталната си клиника профилактично, за да може специалистът, който ви лекува, да идентифицира проблемът в зародиш и да го отстрани преди да се усложни.