Стани абонат

Създай своя акаунт още днес.

spot_img

― РЕКЛАМА ―

Рискови фактори за здравето

Световната здравна организация (СЗО) определя здравето като „състояние на пълно физическо, психическо и социално благополучие, а не просто отсъствие на болест или недъг“ (World...
HomeTopКак да се справи със зимната депресия?

Как да се справи със зимната депресия?

Зимната депресия обикновено започва в късна есен или в началото на зимата и продължава до началото на лятото. Депресивният епизод настъпва по едно и също време през годината и не показва свързаност със стресогенни събития. 

Счита се, че зимната депресия е свързана с промените в количеството на дневната светлина. 
Според една от теориите с намаляване на дневната светлина настъпват промени в биологичния часовник на организма, регулиращ настроението, съня и хормоните. 
Според друга теория настъпват промени в химичните вещества, предаващи информация между невроните. 

Зимната депресия е по-честа при жените. Три четвърти от страдащите са жени на възраст от 20 до 40 години. Зимната депресия може да засегне децата и юношите. 

Това разстройство е най-често срещано при хората, които живеят в области отдалечени от екватора, където сезонните промени са по-изразени. 

Най-честите симптоми на зимна депресия включват промяна в апетита, покачване на теглото, тежест в крайниците, липса на енергия, уморяемост, тенденция към прекомерна сънливост, трудно концентриране, раздразнителност, повишена чувствителност към социално отхвърляне, избягване на общуването. 

Важно е диагнозата да бъде поставена от лекар. Ако смятате, че имате симптоми на депресия, консултирайте се с лекар за извършване на цялостна оценка на състоянието ви. 

Ето няколко съвета за предпазване от зимната депресия:

  • Ежедневно прекарвайте част от времето си навън, дори когато е облачно. Действието на слънчевата светлина има благотворен ефект.
  • Хранете се с добре балансирана храна, включваща достатъчно количество витамини и минерали.
  • Всеки ден отделяйте по 30 минути за спортуване.
  • Не се изолирайте, не преустановявайте социалната си ангажираност
  • При нужда потърсете професионална помощ.