Напоследък много се говори за здравословно хранене, дори стана “модерно” да си здравословен.
- Знаем ли, обаче, кое е здравословно?
- Как да съчетаваме и приготвяме храната си?
- Какво да хапваме през различните сезони?
Човешкият организъм е една “перфектна машина”, която сама дава сигнали, ако нещо не се случва както трябва.
Напълно естествено е през студените месеци, тялото ни да има нужда от по-силна и питателна храна, за да сме жизнени и енергични, а през лятото се нуждаем от по-лека храна, по-голямо количество вода и течности.
При високи температури, жеги и задушно време, много често апетитът ни изчезва. Но всъщност, това е времето, в което трябва да се храним качествено и пълноценно, защото топлината изтощава допълнително тялото ни, а отделянето на течности от потните жлези, обезводнява организма.
- Консумация на топли храни през лятото – Може да ви се струва странно, но приемането на топли храни е от полза за регулиране на телесната температура. Полезно е да се консумират и термогенни храни като джинджифил, киноа, кокосово масло, пипер, канела и т.н.
- Консумация на меса – Има хора, които ако не хапнат месо, сякаш не са се хранили. През летния сезон е добре да ограничим приема на мазни меса, може да консумираме бяло пилешко месо, риба и морски дарове.
- Плодове и зеленчуци – Лятото е времето, което изобилства от плодове, които да сложим на трапезата – праскови, кайсии, дини, пъпеши, малини, къпини и боровинки, обогатяват менюто ни, а според китайската медицина, генерират студена енергия в тялото ни. Зеленчуците, сурови или на грил, са
подходяща гарнитура за леките меса и рибата, а краставицата на салата или таратор е истинско “лятно гурме”. - Киселото мляко – България е известна с киселото мляко и лактобацилус булгарикус, универсално “лекарство” за тялото. Ако увеличим приема на млякото, можем да сме сигурни, че ще сме добре хидратирани и свежи през топлите дни, освен това ще се радваме на балансиран храносмилателен процес.
- Прием на вода – Специалистите съветват да се приема 30-60 мл вода, на всеки килограм. Това правило е особено важно в летните жеги, когато губим по-голямо количество течности от тялото си. Но внимавайте! Прекаляването с вода може да доведе до разреждане на електролитите в кръвта, да затрудни работата на бъбреците и да се стигне до отоци по крайниците и лицето. Балансът на електролитите може да се постигне чрез приемането на айрян със сол и таратор.
Хубаво е да ядем сезонна храна, която е богата на витамини.
Преди основното хранене е добре да се яде салата. Така метаболизмът , освояването на енергия и функцията на стомаха се подобряват.
Балансирайте диетата си и не се поддавайте на изкушенията от преяждане и захарни изделия. Преяждането може да е пагубно по време на горещите летни дни.
Разнообразната храна и наличието на достатъчно течности в менюто ви ще ви направят жизнени и енергични.