Чупливите нокти са нещо, което не допълва добре визията ни. Но колкото и да е примамливо да скриете тънките си и белещи се нокти под маникюр с гел лак, има много промени в начина на живот, които могат да върнат ноктите ви към предишната им слава.

И така, какво причинява първоначално отслабване на ноктите ни?

Ноктите ни са изградени от слоеве кератин, протеин, който също се намира в косата и кожата ни. С напредването на възрастта клетките в телата ни произвеждат кератин с по-бавна скорост, което може да доведе до отслабване на ноктите и те да изглеждат чупливи и неприятни.

Не само процесът на стареене може да направи ноктите ни в лош вид. Излагането на силен студ, прекомерно измиване на ръцете, контакт с химикали може да изчерпи ноктите, като ги остави сухи и уязвими.

За щастие това също означава, че голяма част от това, което е необходимо за укрепване на ноктите ви (буквално) е във вашите ръце – и ето как точно да го направите според лекарите:

Как да укрепите ноктите си (и да ги запазите такива)

1. Овлажнявайте редовно ръцете и ноктите си.

Честото овлажняване на ноктите и околната кожа с крем за ръце може да предотврати по-нататъшно увреждане на целостта на ноктите. Специалните мазила за нокти ги подхранват и ги предпазват от бъдещи повреди чрез заключване на влагата вътре в тях.

Маслото за кутикули също помага за възстановяване, подхранване и овлажняване на слаби нокти.

2. Дръжте ги на по-къси.

Ако имате проблеми със слаби нокти, помислете за намаляване на дължината, докато състоянието им се подобри. По-късите нокти са по-малко склонни да се чупят, тъй като има по-малко открити ръбове за чупене и по-малка повърхност, където водата и химикалите могат да се абсорбират. Веднъж подрязани, предотвратявайте счупванията като внимателно заобляте краищата с пила за нокти.

3. Използвайте правилната пила за нокти.

Използвайте мека пила за нокти, за да запазите ръбовете на ноктите си гладки. При по-грубите пили рискувате да направите разкъсвания, което може да доведе до счупване или белене на ноктите.

Пилете ноктите си в една посока, като използвате дълги и бързи (но нежни) движения.

4. Премахнете лакочистителите, които съдържат ацетон.

Препарат за отстраняване на лак, съдържащ ацетон (разтворителят, отговорен за разтварянето на лака с мълниеносна скорост), е суров върху слабите нокти и може да ги изсуши много. Това може да причини лющене, цепене и онези грозни бели, петнисти следи.

Какво да изберете? Неацетонов лакочистител – на основата на етерично масло, премахва лака за секунди и е много нежен към ноктите и кожичките.

5. Не прекалявайте с дезинфектанта за ръце.

Тъй като дезинфектантите за ръце обикновено са на алкохолна основа, постоянното им нанасяне може да изсуши ноктите ви и да ги направи супер чупливи . Ако трябва да използвате дезинфектант за ръце, опитайте се да не го нанасяте върху ноктите си и не прекалявайте. Използването на кърпички за дезинфекция на ръце може да улесни избягването на областта на ноктите по време на нанасяне – или ако предпочитате течния сорт, не забравяйте да нанесете овлажнител след това, за да балансирате везните.

6. Яжте повече храни, които насърчават силните нокти.

Избягвайте йо-йо диета, която може да доведе до недостиг на витамини, който може да застраши здравината на ноктите ви. Уверете се, че ядете и достатъчно протеини и калций , за които се смята, че насърчават здравето на ноктите. Зареждането с храни, богати на биотин, като зеленчуци, яйца и ядки, също може да помогне.

7. Останете хидратирани.

Пиенето на достатъчно вода е от съществено значение за здравето на ноктите. Поддържането на хидратация ще помогне на ноктите ви да задържат влагата и да останат здрави.

8. Помислете за пиенето на добавки с биотин.

Тепърва ще бъде доказано без съмнение, но биотинът (известен също като витамин b7) може да помогне за укрепване на косата и ноктите. Тъй като е водоразтворим, той не се съхранява от тялото, така че трябва да се уверите, че го консумирате ежедневно.

9. Минимизирайте излагането на вода.

Когато ръцете ви са накиснати във вода за дълги периоди от време (да речем, докато миете чиниите, къпете се или плувате), това не просто дехидратира кожата ви – изсмуква и влагата от ноктите .

Водата следва водата, така че водата в телата ни се изчерпва, колкото по-дълго се накисваме в нея. Неща като носенето на подплатени ръкавици по време на домакинска работа и задържането на ноктите ви извън водата през по-голямата част от времето – и ако това не е възможно, овлажняването на ръцете и ноктите след потапянето във вода е следващото най-добро нещо.

10. Изберете нетоксични лакове за нокти.

Препоръчваме ви да избягвате лакове, които съдържат формалдехид, DBP и толуен, които са с по-сурови химикали за и без това слабите нокти. Потърсете лакове, на които на бутилката пише „3-free“, което означава, че не съдържат тези неефективни химикали.

11. Винаги нанасяйте база и топ лакове.

Основните и горните слоеве са особено полезни, когато ноктите ви са по-слаби, защото осигуряват на ноктите ви допълнителна защитна бариера от неща като дехидратация и счупване.

12. Вземете си въздух между маникюрите.

Ноктите ви трябва да дишат. Постоянното използване на лак, дори нетоксичен такъв, може да отслаби нокътя. Ако установите, че ноктите ви са станали особено крехки, дайте им един месец почивка от лак, за да могат да растат и да се укрепват. Прилагането на кератиново лечение между маникюри може да помогне за подхранването на ноктите ви по време на почивката от лакове.