Стани абонат

Създай своя акаунт още днес.

spot_img

― РЕКЛАМА ―

Рискови фактори за здравето

Световната здравна организация (СЗО) определя здравето като „състояние на пълно физическо, психическо и социално благополучие, а не просто отсъствие на болест или недъг“ (World...
HomeTopИзслушване в Европейския парламент на гражданската инициатива „Козметика без жестокост“

Изслушване в Европейския парламент на гражданската инициатива „Козметика без жестокост“

Над 1.2 милиона европейски граждани настояват за край на тестовете върху животни, над 50 хиляди са подписите от България.
 

Европейската гражданска инициатива (ЕГИ) „Козметика без жестокост – ангажимент за Европа без изпитване на животни“ беше представена в Европейския парламент и премина през парламентарно изслушване. То беше разделено на 3 части, съответстващи на трите цели на ЕГИ:
 

Да защити и засили забраната за тестове на козметични продукти върху животни.

Да промени нормативната уредба на ЕС в областта на химикалите.

Да модернизира науката в ЕС.

Организаторите на ЕГИ от Cruelty Free Europe, Eurogroup for Animals, Европейската коалиция за прекратяване на експериментите с животни, Humane Society International/Europe и ПЕТА представиха инициативата в парламента. Те аргументираха нуждите за науката, обществото и животните от подкрепянето на план за преход към наука, която не е свързана с опити върху животни. Редица видни учени изложиха своите научни доводи и подкрепа за инициативата.

По време на изслушването Генерална дирекция за вътрешния пазар, промишлеността, предприемачеството и МСП (отделът за икономически растеж на Европейската комисия) – се ангажира да „се опитаме да бъдем възможно най-амбициозни“ за постигане на „крайната цел за постепенно премахване на тестовете върху животни в дългосрочен план“. Това беше повторено от г-жа Кармен Лаплаза Сантос от Отдела за здравни иновации и екосистеми на Европейската комисия, която обеща окончателният и подробен отговор на Комисията относно инициативата до края на юли.

Над десет милиона животни – котки, кучета, зайци, мишки и други – биват наранявани и убивани всяка година при изследвания и тестове в лаборатории в цяла Европа.