За първи път Министерството на образованието и науката предвижда значително финансиране за децата със специални образователни потребности (СОП). Новата инициатива е част от националната програма „Заедно в изкуствата и спорта“, която през 2025 година ще осигури целеви средства в размер на 1.3 млн. лева за адаптирани занимания в областите на изкуството и спорта, насочени специално към тези деца.
Основната цел на програмата е да подкрепи интеграцията и развитието на ученици с по-сериозни дефицити, които изпитват трудности да се включат в общите училищни активности. С помощта на новия целеви модул, училищата ще имат възможността да организират специализирани групи за адаптирани дейности, стимулиращи социалните, емоционалните и двигателните умения на децата.
В областта на изкуствата предвидените занимания включват арттерапия, музикотерапия, танцово и театрално изкуство, както и различни музикални и изобразителни дейности. При спорта ще се практикуват адаптирани версии на футбол, баскетбол, волейбол, боче, голбал и други спортове, които ще са съобразени с индивидуалните възможности на учениците.
Всяка специализирана група ще включва минимум 3 деца, като заниманията ще продължават до 80 учебни часа на година с минимум 2 часа седмично. Предвидени са също до три изяви или участия в състезания, както и до три посещения на театри, изложби, спортни събития или кино. Всяка група може да получи финансиране до 5000 лева, предназначени за сценични костюми, инструменти, спортна екипировка и уреди, озвучителна и снимачна техника, както и за възнаграждения на ръководителите на заниманията.
Ръководителите могат да бъдат както специалисти от самите училища, така и външни експерти с опит в работата с деца със специални образователни потребности. Възнаграждението за специалистите е определено на 24 лева за отработен учебен час, като допълнително се осигуряват до 800 лева за транспортни разходи, ако експертът е от друго населено място.
За 2025/26 учебна година програмата „Заедно в изкуствата и спорта“ има общ бюджет от 18 млн. лева, от които 9.2 млн. лева са предназначени за занимания по изкуства и 7.5 млн. лева за спорт. Поради доизплащане на текущи задължения, за нови проекти реално ще останат по 1.3 млн. лева за всеки от модулите, включително и за този насочен към децата със специални потребности.
Училищата могат да кандидатстват с до 6 групи или отбори – по две във всяка от областите: изкуства, спорт и адаптирани дейности за деца със СОП. Одобрението ще се случва според реда на постъпване на заявленията и до изчерпване на предвидените средства.
През последните две години националната програма бележи значителен успех, като през първата година в заниманията са участвали над 50 хил. ученици, а през втората – над 62 хил. ученици от училища в цялата страна.