Томас Хьолценбайн е специалист по обща хирургия, съдова хирургия и ендоваскуларна хирургия във Wiener Privatklinik във Виена. В периода 1992-1993 се обучава по съдова хирургия в болница New England Deaconess, Хирургическата служба на Харвард, част от Медицинското училище на Харвард, Бостън, САЩ. През 1997 г. взима Европейски медицински специализиран изпит (F.E.B.V.S) (UEMS) в Лисабон, Португалия, а през 1998 г. получава сертификат за специалист по съдова хирургия в Австрия. От 2006г. е почетен член на Медицинския факултет на Университета в Сана, Република Йемен. До 2018 г. е в борда на директорите за съдова хирургия и ендоваскуларна хирургия в PMU Залцбург, Австрия. Извършил е около 8000 операции в хода на кариерата си до момента, участва и в хуманитарни мисии по целия свят, включително в Армения, Йемен и Урал.

  • Кои са първите признаци на предсърдно мъждене?

Предсърдното мъждене е най-често срещаната форма на сърдечна аритмия. Симптомите могат да бъдат сърдечна аритмия, забелязана от пациента, загуба на устойчивост, а може да бъде и напълно безсимптомна. В този случай предсърдната аритмия бива забелязана от лекаря по време на рутинен контролен преглед. При пациентите може да се наблюдава изпотяване, задух, болка в гърдите или затруднения при заспиване.

  • Кои са основните причини, които водят до активиране на предсърдното мъждене? Генетично унаследено заболяване ли е това?

Съществуват рискови фактори за развитието на предсърдно мъждене, като възраст, хипертония, захарен диабет, тютюнопушене, бъбречна недостатъчност или високо телесно тегло. Това не е наследствено заболяване.

  • Това състояние изисква ли специално лечение, или може да се подобри от само себе си?

Предсърдното мъждене не се подобрява от само себе си. Консервативното лечение включва забавяне на сърдечния ритъм и задължителна антикоагулация (= терапия за разреждане на кръвта). В някои случаи може да бъде полезна кардиоверсията (= терапия с електрически шокове) или аблационната терапия (електрическо лечение на сърдечната стимулационна система на базата на катетър).

  • Кога се препоръчва медикаментозно лечение? Как действа то при състочние на предсърдно мъждене?

Веднага след като се разпознае предсърдното мъждене, е необходимо да се проведе терапия, за да се избегнат усложненията на заболяването, като например инсулт или емболия в други артерии на тялото. Антикоагулацията помага за разтваряне на кръвните съсиреци в лявото предсърдие на сърцето, като по този начин намалява риска от емболия.

  • Кога се използва интервенционално лечение?

Интервенцията като кардиоверсия или сърдечна аблация е особено полезна, когато заболяването е в ранен стадий. При пациенти с дългогодишно заболяване може да се направи опит за кардиоверсия, но в дългосрочен план тя може да е по-малко успешна.

  • Каква е разликата между сърдечна аблация и кардиоверсия? Кога се препоръчва първата процедура и кога втората?

Сърдечната аблация представлява усъвършенствана техника, при която се използва специален сърдечен катетър, поставен в бедрената вена, третиращ сърдечната стимулационна система в предсърдието на сърцето. Тази техника се извършва само в центрове с интервенционална сърдечна катетърна лаборатория. Кардиоверсията е сърдечна шокова терапия отвън, която обикновено се извършва при кратка дълбока седация. При нея не се изисква наличие на сърдечна катетърна лаборатория.

  • Има ли други видове операции, които могат да лекуват това състояние?

Съществуват техники за отворена хирургия, но те не се прилагат само при предсърдно мъждене. Обикновено те се извършват съвместно с други големи сърдечни процедури (като сърдечен байпас, смяна на клапа и т.н.)

  • Предсърдното мъждене прогресиращо заболяване ли е? Може ли да бъде излекувано трайно или просто се подобрява?

То може да прогресира до етап, в който е препоръчително да се имплантира пейсмейкър. Заболяването трябва да се лекува постоянно, поне с перорални лекарства. Препоръчва се редовно проследяване от сърдечен специалист.

  • Какви усложненията могат да настъпят след диагностициране на това състояние? Може ли да причини инсулт?

Тромбите от лявото предсърдие могат да се разхлабят по време на тахикардия и да се разпространят към всяка периферна артерия в тялото. Най-често се разпространяват към артериите на мозъка, където могат да причинят инсулт. 50% от всички инсулти се дължат на предсърдно мъждене. В много случаи е необходимо хирургично или катетърно лечение, за да се отстрани пренесеният тромб и да се предотвратят тежките последици на емболията.

  • Позволени ли са физически дейности като планинско катерене, плуване, фитнес или джогинг при това състояние? Какво ниво на физическо усилие е допустимо в този случай?

Физическите дейности са възможни, но са препоръчителни само при медикаментозно лечение и наблюдение. В случай на други едновременни здравословни състояния тези дейности могат да бъдат ограничени. Поради това консултацията със специалист по кардиология е силно препоръчителна.

  • Предсърдното мъждене се среща най-често сред хората над 65-годишна възраст, но може да засегне и по-млади хора?

То може да засегне и по-млади пациенти. В този случай се препоръчва внимателно проследяване и консултацията с кардиолог. При тези пациенти рискът да се наложи имплантиране на пейсмейкър е по-висок.

  1. Какво е разпространението на това състояние сред пациентите със сърдечни заболявания в световен мащаб?

Предсърдното мъждене е много често срещано състояние и засяга почти 50% от пациентите със сърдечни заболявания. То остава сравнително доброкачествено състояние, което обикновено не влияе на преживяемостта на пациентите, ако се лекува правилно. Центрове като WPK, предлагат специализирани и комплексни кардиологични грижи със специалисти, които са лесно достъпни, помагат на пациентите да водят здравословен начин на живот и да предотвратяват усложненията от предсърдното мъждене.