Унив. доц. д-р Манфред Мюлбауер е специалист по неврохирургия във Wiener Privatklinik с над 25 години опит в областта на гръбначната хирургия, извършващ лумбални и цервикални процедури на гръбначния стълб при дегенеративни заболявания като дискови хернии и стеноза на гръбначния мозък, както и реконструктивни процедури за лечение на дегенеративни или вродени нестабилности (с изключение на случаите на сколиоза), травми на гръбначния стълб или тумори на гръбначния стълб. Той е ръководител на отделението по неврохирургия в Donauspital SMZ-Ost и гост-професор в Медицинския университет във Виена. Д-р Мюлбауер има няколко научни публикации и е изнесъл многобройни лекции на научни срещи.

 

  • Какво представлява дисковата херния и защо се появява?

 

Дискът свързва два прешлена един с друг и е разположен като възглавница между тях. Състои се от здрава фиброзна обвивка, обграждаща еластично ядро, като и двете са изградени от фиброзна тъкан. С течение на времето здравият фиброзен пръстен отслабва в резултат на естествен процес на дегенерация и може да се получи разкъсване на този фиброзен пръстен. При прекалено голямо натоварване на диска, например при вдигане на големи тежести, части от пулпозното ядро, т.нар. nucleus pulposus, могат да се изплъзнат през това разкъсване от диска в гръбначния канал. Така то влиза в контакт с нервите, които се намират в гръбначния канал.

 

  • По какъв начин се проявява състоянието? Трябва ли всяка болка в гърба да означава дискова херния?

 

Гръбначният канал, с диаметър около 15мм, е доста тесен. Следователно, след като дисковата тъкан излезе от диска в гръбначния канал, в зависимост от това колко голяма е частта от диска, която се е измъкнала през разкъсването, тя притиска нервите, които се намират в гръбначния канал. Затова говорим за „приплъзнат диск”. Тази дискова херния, разбира се, предизвиква раздразнение на нервите, било то чрез притискане, или дори поради възпалителна реакция, която възниква около хернирания диск. След като нервите са раздразнени, човек усеща болка не толкова в гърба, а най-вече в местата, за които отговарят засегнатите нерви, като при лумбалните дискови хернии е типична седалищната болка, която започва от гърба и се разпространява по целия крак до стъпалото. Болката в гърба без разпространение към крака почти никога не е причинена от дискова херния, но може да бъде причинена от дегенерирал диск, който е загубил еластичността си и вече не може да поема достатъчно големи натоварвания.

 

  • На кой прешлен най-често се проявява дисковата херния и защо?

 

Дисковата херния може да се появи във всяка част на гръбначния стълб. Най-често обаче е  засегната долната част на лумбалния гръбначен стълб. Причината за това е, че лумбалният гръбначен стълб е значително извит и дисковете при L4/5 и L5/S1 например трябва да понасят не само големи вертикални натоварвания, но поради наклонената си ориентация и големи сили на срязване. Това ускорява естествения процес на дегенерация и прави дисковите хернии по-чести в долната част на лумбалния гръбначен стълб.

 

  • Колко често срещана е лумбалната херния?

 

Това е често срещано заболяване, като приблизително 150 човека на всеки 100 000 страдат от дискова херния всяка година.

 

  • Как се лекува дискова херния и кога е необходима операция?

 

Трябва да се има предвид, че дисковата херния” е само наименование на заболяване, което се проявява в много различни степени на тежест. Голяма част от дисковите хернии са много малки и могат да се излекуват в рамките на 6 седмици без специфично лечение. През този период са необходими известно количество болкоуспокояващи и трябва да се избягва голямо натоварване на поясната област на лумбалния гръбначен стълб, но самата природа е тази, която лекува” хернията. Дори по-големи хернии понякога могат да се свият и болката да изчезне след 6 седмици. Хирургичната интервенция е много разумен вариант за лечение, когато силната болка продължава повече от приблизително 6 седмици въпреки консервативни лечения като физикална терапия, леки масажи и болкоуспокояващи. В научната литература е известно, че в повечето случаи при болка, по-дълга от 6 седмици, се стига до операция на диска. В случай че се появи дискова херния, която причинява двигателна слабост или дори загуба на функцията на пикочния мехур, трябва незабавно да се помисли за операция. Въпреки това не повече от една трета от всички дискови хернии се лекуват с операция.

 

  • Какво включва операцията на дискова херния и колко време отнема възстановяването?

 

В днешно време дисковата хирургия представлява микрохирургия, при която се използва хирургически микроскоп или ендоскоп. Златен стандарт е отстраняването на диска под микроскоп. За целта е необходим малък разрез на кожата от около 3 до 5 см (в зависимост от теглото на пациента), който обаче не вреди на пациента. След това, микроскопът е необходим за перфектна визуализация на нервите в дълбочина на оперативното поле. Когато хирургът може да види тези деликатни нерви, рискът от нараняването им по време на операцията е значително по-малък (приблизително 0,1%). Особено когато големите дискови хернии причиняват тежък двигателен дефицит, тогава рисковете, свързани с операцията на диска, са значително по-ниски от риска да се запази двигателният дефицит, ако операцията е отказана. Така хернираната част от диска се отстранява и нервите се освобождават от компресия. Тъй като това е микрохирургична процедура, възстановяването обикновено е много бързо, в повечето случаи пациентите могат да станат от леглото още на следващия ден и да бъдат изписани от болницата след още 2 или 3 дни при условие, че не настъпят усложнения, като необходимите ежедневни дейности могат да се овладеят добре в домашни условия. След това на пациентите се позволява да ходят, да носят леки пазарски чанти, да карат кола и да седят, ако се чувстват комфортно. Пълното зарастване на диска отнема приблизително 6 седмици, като през този период трябва да се избягва например вдигането на тежки предмети.

 

  • Изчезва ли напълно болката след операцията?

 

Болката, причинена от херниране на диска, се дължи на притиснат нерв. След оперативното отстраняване на хернирания диск нервът отново има свободно движение, като това все още е същият нерв, а не нов. Понякога може да отнеме известно време, докато нервът се възстанови напълно, като няколко дни след операцията е необходим прием на болкоуспокояващи. Въпреки това повечето пациенти съобщават, че болката е била облекчена на близо 90% непосредствено след операцията. Възстановяването на неврологични дефицити като изтръпване или двигателна слабост може да отнеме повече време и да изисква допълнително следоперативно лечение, например физиотерапия. Но, разбира се, шансът за възстановяване от неврологични дефицити, причинени от дискова херния, е много по-голям, когато хернията бъде отстранена.

 

  • Съществува ли риск хернията да се появи отново след операцията?

 

По време на операцията на диска се отстраняват само херниралите части на диска и евентуално свободни фрагменти, ако такива са открити вътре в диска. Здравият фиброзен пръстен, който съставлява около 30% от целия обем на диска, се оставя на място, тъй като отстраняването му би довело до нестабилност и би се наложило срастване с помощта на винтове и пръти. Поради това, дори и след операция на диска, все още има много дискова тъкан и може да възникне повторна дискова херния. Рискът е приблизително 5% и е много сходен с риска от повторна дискова херния, когато се избере консервативно лечение вместо операция.

 

  • Какво можем да направим, за да запазим гръбначния си стълб здрав и да предотвратим дискова херния, ако е възможно?

 

Всеки гръбначен стълб претърпява естествена дегенерация с времето. И дори когато в днешно време хирургията може да направи невероятни неща, все още не можем да имплантираме нов гръбначен стълб. Целият гръбначен стълб е заобиколен от силни мускули, не само от мускулите на гърба, но най-вече от дълбоките мускули на стомаха и туловището. Тези мускули могат да предпазят гръбначния стълб, като поемат големите натоварвания, които иначе трябва да бъдат изцяло поети от гръбначния стълб. Най-доброто нещо за предпазване на гръбначния стълб е трениране на тези мускули през целия живот. То не може да предотврати напълно появата на дискова херния, но определено може да намали риска от нея.