Проф. д-р Даниела Дьорфлер е специалист по акушерство и гинекология във Wiener Privatklinik във Виена, Австрия. Тя е била асистент в катедрата по ембриология и хистология, както и асистент лекар в катедрата по лъчетерапия и биология в Университетската болница във Виена.

Проф. Дьорфлер е медицински директор на Института за сексуална педагогика и сексуални терапии (ISP), член на ръководния екип на групата за закрила на детето в AKH Виена, началник на амбулаторната клиника за деца и юноши по гинекология, основател и директор на кризисната амбулатория, старши лекар в Урогинекологичната амбулаторна клиника и в Центъра „Beckeboden“ в Общата болница във Виена и председател на Работната група по детска и юношеска гинекология (AGKI) на ÖGGG.

 

Кои са най-често срещаните гинекологични ракови заболявания?

Най-често срещаните гинекологични ракови заболявания включват цервикална дисплазия, карцином на млечната жлеза, ендометриален карцином, карцином на яйчниците, тубарен карцином и други.

За какви симптоми трябва да внимават жените?

Симптомите, за които трябва да внимават, са например увеличаване на обиколката на корема (карцином на яйчниците), бучки, втвърдени участъци или нетипична тъкан в гърдите (карцином на млечната жлеза) или дори след менопауза, например кървене.

Какви са рисковите фактори за гинекологични ракови заболявания?

Генетична предразположеност (ген BRCA1 = рак на гърдата 1) към гинекологични заболявания в семейството, т.е. фамилна анамнеза. HPV инфекциите също са рискови фактори за цервикална дисплазия и цервикален карцином. Други рискови фактори включват начина на живот (затлъстяване), който увеличава риска от рак на ендометриума.

Какви са методите за диагностика?

Съществуват ултразвукови прегледи, PAP тест, туморни маркери или образнадиагностика при съмнителни случаи (КТ/МР).

Какво трябва да знаят пациентите за рака и плодовитостта?

Ако се открие и лекува в ранен стадий, няма пречки за плодовитостта и раждането на деца. Могат да се предприемат мерки за запазване на гърдата (квадрантна резекция вместо аблация). Също така е възможно да се извърши аднексектомия вместо хистеректомия в случай на ранно откриване на рак на яйчниците.

Възможно ли е да се предотврати гинекологичен рак?

Да, възможно е да се предприемат превантивни мерки. Например, можете да се погрижите за начина си на живот и хранене. Ваксинацията срещу HPV с Gardasil 9 също е превантивна и може да се поставя на деца от 9-годишна възраст. Превантивни са и редовните прегледи при специалист от 20-годишна възраст или от започването на полов живот. Ако се открие BRCA1, има установена скринингова програма с редовни прегледи. В този случай, генетичното изясняване трябва да се извършви от навършване на пълнолетие. Въпреки това, самонаблюдението също е превантивна мярка, както и редовните прегледи от навършване на определена възраст. Диабетът и високото кръвно налягане не трябва да се пренебрегват, като те могат да бъдат консултирани със специалист.