Проф. д-р Антон Лугер е специалист по ендокринология, лекуващ лекар в болница Wiener Privatklinik и ръководител на отдела по ендокринология и метаболизъм в Медицинския университет във Виена. Той е включен от Станфордския университет в топ 4% на най-добрите учени в света през 2021 г. Председател е на Европейския съюз на медицинските специалисти (UEMS), секция “Ендокринология, диабет и метаболизъм”. Член е на Клиничния комитет на Европейското дружество по ендокринология, на Комитета за номиниране на Европейското дружество по ендокринология, на борда на Австрийското дружество по ендокринология и на борда на Австрийското дружество за диабет. Той има над 300 публикации в рецензирани списания, обхващащи областите на клиничните, фундаменталните и транслационните изследвания.

Какво представлява болестта на Грейвс и защо се проявява?
Болестта на Грейвс (наричана още Базедова болест) е автоимунно заболяване. Това означава, че имунната система, която е предназначена да защитава организма от инфекции и други заплахи за тялото, е подведена и произвежда молекули (антитела), които стимулират щитовидната жлеза да произвежда излишни щитовидни хормони, предизвиквайки състояние, наречено хипертиреоидизъм. Както и при други автоимунни заболявания, като захарен диабет тип 1, ревматоиден артрит или множествена склероза, причините за започването на този процес все още не са изяснени. Въпреки това, няколко рискови фактора за развитие на болестта на Грейвс са известни: роднини, засегнати от болестта на Грейвс, женски пол, наличие на други автоимунни заболявания, стрес, бременност и тютюнопушене.

Как се проявява състоянието?
Симптоми на хипертиреоидизъм са ускореният сърдечен ритъм (тахикардия), загубата на тегло, тревожността, трудната концентрация, треперенето на ръцете или пръстите, чувствителността към топлина, повишеното изпотяване и честите изхождания. Почти една трета от пациентите с болестта на Грейвс имат очни проблеми, като изпъкнали очи, напрежение или болка в очите, чувствителност към светлината, зачервени очи или двойно виждане.

Какви изследвания са необходими за поставяне на диагнозата?
За поставяне на диагнозата на болестта на Грейвс е необходимо да се определят нивата на хормоните на щитовидната жлеза в кръвта (свободен Т4 и свободен Т3), както и TSH (тироид-стимулиращ хормон), хормон на хипофизната жлеза, която се намира в основата на черепа. TSH достига до щитовидната жлеза чрез кръвта и стимулира производството на Т4 и Т3. При болестта на Грейвс концентрациите на свободния Т4 и свободния Т3 са повишени, докато TSH е потиснат чрез т.нар. механизъм на отрицателната обратна връзка, при който повишените хормони на щитовидната жлеза казват на хипофизата да спре секрецията на TSH. За да се докаже автоимунният произход на този процес и да се изключат други възможни причини за хипертиреоидизъм, включително хиперактивни възли на щитовидната жлеза, произвеждащи излишък от Т4 и Т3, се указва определянето на специфични антитела в кръвта (TSH-рецептор стимулиращи антитела=TRAb) и сцинтиграфия на щитовидната жлеза. В случай че са засегнати очите трябва да се извърши офталмологичен преглед.

Как може да се лекува?
Прекомерното производство на хормони на щитовидната жлеза може да се контролира чрез лекарства като тиамазол или пропилтиоурацил. В случай на тежки сърдечни симптоми бета-блокери са указани за намаляване на сърдечната честота и влияят благоприятно и върху метаболизма на Т4. Болестта на Грейвс често е самоограничаващо се заболяване и поради това дозировката на медикаментозната терапия често може да се намалява постепенно и да се спре след няколко месеца, а понякога и след повече от една година. Като алтернатива и в случай на упоритост на хипертиреоидното състояние или странични ефекти от антитироидните лекарства може да се обмисли терапия с радиоактивен йод или тиреоидектомия (пълно отстраняване на щитовидната жлеза). Терапията с радиоактивен йод представлява перорално приложение на радиоактивен йод, който се поема от клетките на щитовидната жлеза и ги унищожава. Лечението е безопасно, тъй като другите клетки на организма не поемат радиоактивен йод.

Помагат ли билковите лечения при това заболяване?
Ефикасността и безопасността на билките при лечението на болестта на Грейвс не е достатъчно изследвана и установена. Въпреки това, доказано е, че отказването от тютюнопушене намалява риска от развитие на очни проблеми.