Редките заболявания с генетична обусловеност, засягащи храносмилателната система и дебелото черво са предизвикателство за медицинската общност

При болестта на Крон, улцерозен колит и при фамилна аденоматозна полипоза, изборът на лекарите за терапия е доста малък.  В последно време, се развива иновативен метод наречен ресторативна проктоколектомия, който може да се прилага успешно при тези редки заболявания.

В резултат на постоянните възпалителни процеси на дебелото черво при тези тежки редки заболявания и допълнителните поражения, които нанасят на редица органи и системи в тялото, възниква необходимостта да се намери адекватен метод за лечение.

Специалисти от клиниката по хирургия към УМБАЛ “Царица Йоана – ИСУЛ”, използват подход, при който отстраняват и заместват с конструиран джоб от тънкото черво, наречен пауч, “болната” част. Това дава удобство на пациентите при деликатни ситуации в ежедневието и ги спасява от загуба на електролити в резултат на анемия.

Този метод за съжаление се използва малко в България и до момента има направени около 12 интервенции.

Това е лапароскопска операция, която е доста сложна, но пациентът започва да става три-четири часа след нея, а на следващия ден може да се храни през устата, със доста по-малка болка. Резултатите са отлични.

Направената реконструкция не се налага да се подменя на определен брой години, както е при други подобни операции.

При някои пациенти с улцерозен колит и болест на Крон, съществува много малка вероятност и опасност да се наложи премахването на този пауч и да се прибегне до по-драстична интервенция.

 

Снимки: Unsplash.com