Интервю с Петър Дишков, експерт в сектор дървообработване и добри лесовъдни практики, споделя защо е важно не само да засаждаме дръвчета, но и след това да полагаме грижи за фиданките. Той е мениджър „Снабдяване с дървесина“ в “Кроношпан България“, завършил е ЛТУ със специалност „Механизация на горското стопанство“.
Какво е важно да знаят хората, когато планират акция по залесяване?
Ако искаме не само красива снимка от залесяване, а и да остане нещо след нас, е важно всяка стъпка да бъде планирана, съгласувана и по възможност ръководена от специалист – лесовъд. Правилния избор на дървесния вид е ключов. Друго важно за успеха на подобен тип акции е подготовката на почвата преди залесяване. Най-добри резултати при работа с доброволци се постигат чрез залесяване с контейнерни фиданки, които вече държавните горски стопанства масово произвеждат. Важно е още и да се организира предварителна почвооподготовка и подготовка на дупките, в които ще бъдат засадени.
Как се избира мястото за залесяване, вероятно много хора не са наясно с изискванията?
Мястото за залесяване се избира най-вече в зависимост от целта, която сме си поставили с това залесяване – парково, рекултивационно, противоерозионно и т.н.
Какво се случва след като веднъж сме организирали акция и сме посадили фиданки?
Грижата за дръвчетата не приключва със засаждането, след задължително поливане в зависимост от дървесни вид следва и да се предвидят допълнителни дейности по отглеждането – косене, прекопаване, плевене, попълване и т.н. Затова съветвам хората, ако искат да участват в създаването на нови залесителни кампании, а не просто в поредната фейсбук група, трябва да се доверят на специалистите лесовъди.