Може би сте наясно с факта, че има храни, които могат да развалят съня ви. Има и храни, които трябва да избягвате, когато сте стресирани. От друга страна, ново проучване установи, че спазването на определена диета може не само да намали стреса, но може също така да ви помогне да спите по-добре.

Проучването от октомври 2022 г., публикувано в Molecular Psychiatry, включва 45 възрастни на възраст между 18 и 59 години, които обикновено са спазвали диета с ниско съдържание на фибри.

Всички участници се срещнаха с регистриран диетолог за консултация, изследователи от APC Microbiome Ireland в Университетския колеж Корк също разделиха участниците на две групи, които бяха инструктирани да се хранят с определен хранителен режим.

Първата група премина на диета, която следва хранителната пирамида.

Втората група беше помолена да яде „психобиотична диета“, която включва голямо количество пребиотични и ферментирали храни.

Д-р Джон Краян, водещият автор на това проучване, каза пред Medical News Today, че неговият изследователски екип е измислил фразата „психобиотична диета“, за да се отнася до „интервенции, насочени към микробиотата, които поддържат психичното здраве“.

Втората група беше специално инструктирана да се придържа към дневно меню, включващо:

  • 2 до 3 порции ферментирали храни (като кисело зеле, кефир или комбуча),
  • 5 до 8 порции зърнени храни и 6 до 8 порции плодове и зеленчуци, които са богати на пребиотични фибри (включително ябълки, банани, зеле, праз и лук).
  • 3 до 4 порции бобови растения всяка седмица.

Получените констатации показват, че докато и двете групи отбелязват подобрение в съня си, участниците, които са се хранили с психобиотична диета, също са преживели намаляване на количеството и интензивността на стреса, на който може да са били подложени по това време.

Според резултатите от проучването, нивото на възприемания стрес  при учасниците е бил по-малко при тези, които спазвали режима по-стриктно.

„Проучването осигурява обещаващи ползи от това, което психобиотичната диета може да направи по отношение на храносмилането и стреса“, казва Катрин Гервасио, RD, регистриран диетолог.

„Стресът засяга здравето на храносмилането и може да попречи на ефективното усвояване на хранителните вещества, необходими за борба със стреса и други потенциални рискове, свързани с него. Необходимо е допълнително проучване, но то предоставя допълнителни доказателства за това колко важна е диетата и храненето при управлението на стреса и съня.“

Докато Гервасио казва, че „този тип диета все още върви по пътя на здравословното хранене и се придържа към препоръчителния прием на храна“, тя отбелязва, че „хората трябва да знаят обаче, че всички диети трябва първо да бъдат внимателно прегледани, за да отговарят на техните здравни и фитнес цели.”

Освен това Джервасио добавя: „Тепърва предстои да бъдат проведени допълнителни проучвания, за да се докаже, че пробиотиците наистина допринасят значително за стреса и съня. Дотогава всеки трябва да се съсредоточи върху здравословното хранене и да практикува начини за преодоляване на стреса и подобряване на съня.“