От 12 до 14 май в София се проведе Десетата годишна научна конференция на Българската асоциация по медицинска онкология (БАМО) с международно участие. За втора поредна година форумът се организира в партньорство с Българското онкологично научно дружество (БОНД). 

При откриването на конференцията председателят на БАМО д-р Мила Петрова направи ретроспекция на развитието на организацията от нейното създаване досега. Тя обърна специално внимание на отминалите две години като отбеляза, че за този период асоциацията е фокусирала дейността си върху онкофертилитета, подобряването на качеството на живот на пациентите със злокачествени заболявания и професионалното развитие на студентите по медицина. 

„През последните две години имаме голям прогрес по отношение на онкофертилитета. Все повече пациенти със злокачествени заболявания, които не са завършили своите репродуктивни възможности, се обръщат към нас за помощ, специалистите по медицинска онкология, така че в БАМО се фокусирахме върху този проблем и продължаваме активно да работим по въпроса“, каза д-р Мила Петрова. 

д-р Мила Петрова

Д-р Петрова отчете и засилената работа на асоциацията с младите хора, изучаващи медицина. „БАМО подаде ръка на студентите. Още от миналата година те са добре дошли на нашите конференции, включително на всичките активности, които организираме“, добави тя. За първи път тази година по време на научна конференция бе организирана специална сесия, в която специализанти по медицинска онкология, лъчетерапия и хирургия бяха изцяло ангажирани със студентите по медицина, където дискутираха клинични случаи от практиката. За първи път на конференцията на БАМО лектор беше и студентка по медицина, която през последните две години е отделяла от времето си, за да работи в болница „Надежда“. 

млади онколози

Десетата годишна научна конференция на БАМО събра на едно място над 200 представители на медицинската общност от цялата страна – онколози, хирурзи, лъчетерапевти, специалисти по репродуктивна медицина, акушер-гинеколози, кардиолози, ендокринолози, фармацевти, патолози и студенти по медицина. Лектори бяха 44 водещи специалисти от 18 лечебни заведения.