Проф. д-р. Дан Ружеску, специалист по психиатрия, психосоматика, психотерапия и деменция във Wiener Privatklinik, заяви, че много мозъчни заболявания са лечими, особено депресията, тревожността и обсесиите. Той също така споделя, че има пациенти, които идват при него с определени физически оплаквания, които всъщност могат да имат пряка причина в мозъка. Според психиатъра 1% от населението на света страда от шизофрения, а шизофренията е и много лечима.
С какви заболявания се сблъсквате най-често?
Повечето пациенти, с които се срещам, са с депресия или тревожност, защото това са най-често срещаните психиатрични заболявания. Обикновено депресията и тревожността са лечими, със или без медикаменти, което зависи от конкретния случай. Леката депресия може да се излекува и с психотерапия. Ако става дума за по-тежка депресия, тогава тя не може да бъде излекувана без лекарства и в най-добрия случай с психотерапия. Същото важи и за тревожността, в зависимост от това какъв тип е тя.
Увеличава ли се броят на пациентите с депресия и тревожност?
Имаме мозък, който е най-сложната структура във Вселената, но на мозъка не му е позволено да боледува. Такава беше обществената идея преди десетилетия, което е нелепо. Разбира се, че мозъкът може да се разболее, той е най-сложното нещо в човешкото тяло. Невропсихиатричните не са рядкост. Те трябва да се лекуват и са добре лечими. Започва дестигматизацията на болестите. Изглежда, че има повече пациенти, но това не е така, просто повече се лекуват и се преглеждат от специалисти.
Кои мозъчни заболявания се лекуват?
Много мозъчни заболявания са лечими, особено депресията, тревожността и обсесиите. Може да се подобри състоянието на човек, който има мозъчно заболяване, като по принцип става дума за почти всички болести, с изключение на болестта на лудата крава и огромна хипоксия, да речем, или сериозни физически травми на мозъка, като например от злополуки. Но много други заболявания могат да бъдат лекувани много добре.
Кои фактори причиняват тревожност и депресия?
Факторите могат да бъдат екзогенни, много различни при различните пациенти, но те имат определено въздействие и сила. Понякога, когато човек загуби дете, родители или някой важен за него човек, е естествено да има физиологична реакция, но не е толкова лесно да се разбере дали това е депресия или нормална физиологична реакция. Ако това е нормална реакция, например ситуацията се прекъсва и от приятни, хубави мисли за този човек. Така че не всичко е черно или бяло. При депресията на практика всичко е черно.
Страдат ли младите от шизофрения?
Ако не става дума за възрастни хора, а за млади хора над 40 години, тогава може би говорим за спектър на шизофрения – психоза. Тя е добре податлива на лечение. Имаме много лекарства, които действат много добре при психози и шизофрения. За съжаление, много пациенти не искат да се лекуват, а 1% от населението на света страда от шизофрения.
Какво влияе на мозъка?
Всичко, което се случва в живота, ни влияе. Мозъкът има огромна пластичност. Вечерта сме различни от сутринта. А свързаното с детството, то може да е по-важно, а може и да не е, зависи от това какво се е случило и какви инструменти е използвал човека, за да го обработи.
Има ли връзка между физическото и психическото здраве?
Ако се замислите колко хора се пенсионират заради болки в гърба например, то много от тях имат психосоматични заболявания или депресия. Те се оплакват от болки в гърба, главоболие, световъртеж, храносмилателни или сексуални проблеми. Много от симптомите, могат да имат и своята психична причина.