Случаите на COVID намаляват, но това не означава, че пандемията е приключила и можем да оставим бдителността си.
Вирусът все още е заплаха и сякаш справянето с COVID не е достатъчно лошо, мнозина ще преживеят дълго COVID – състояние, при което симптоми като умора, задух, главоболие, мозъчна мъгла, косопад и други могат да се появят седмици, месеци или дори години след първоначалната инфекция.

Според фондация Kaiser Family, „Дългият COVID е описан като нашата „следваща национална здравна катастрофа“ и „пандемията след пандемията“. Освен това KFF заявява: „Предварителните доказателства сочат, че може да има значителни последици за заетостта: Проучванията показват, че сред възрастните с дълъг COVID, които са работили преди заразяването, над половината са без работа или работят по-малко часове.“

Дългият COVID може да засегне всеки на всякаква възраст, включително деца и юноши. Дори някой с леки или никакви симптоми по време на първоначална инфекция с COVID-19 все още може да бъде повлиян от продължителен COVID. Симптомите от продължителен COVID могат дори да бъдат по-тежки от самата остра инфекция с COVID-19.
Центровете за контрол и превенция на заболяванията са определили времевата линия за диагностициране на продължителен COVID като все още изпитващи симптоми поне един месец след първоначалната инфекция. Лекарите ще използват тестове като електрокардиограми, рентгенови снимки на гръдния кош, компютърна томография сканирания или кръвни изследвания, за да изключат други състояния, които биха могли да причинят симптоми и оттам те ще оценят вероятността от дълъг COVID, за да диагностицират пациента.

Изследванията сочат, че около 10-30% от хората, заразили се с COVID-19, ще страдат от продължителен COVID, въпреки че това явление не е широко или добре разбрано от професионалистите. Ново изследване обаче показа, че има 4 основни фактори, които могат да допринесат някой да прекара дълго COVID.

Първият идентифициран фактор е нивото на РНК на коронавируса в кръвта в началото на инфекцията, което показва техния вирусен товар.

Вторият фактор е наличието на определени автоантитела в тялото. Тези автоантитела са антитела, които погрешно атакуват собственото си тяло и тъкани, когато се борят с вируса.

Третият фактор е повторното активиране на вируса на Epstein-Barr в случай, че някой е бил изложен по-рано в живота си. Epstein-Barr засяга много хора, когато са млади и могат да останат латентни в тялото.

И накрая, четвъртият фактор, допринасящ за дългия COVID, е диабет тип 2. Експертите обаче казват, че диабетът може да е само едно от многото състояния, които влошават дългия COVID. Някой с един или повече от тези фактори е много по-вероятно да има трудности при възстановяването от COVID-19 с повишен риск от дълъг COVID, отколкото някой, който не изпитва тези проблеми.

Депресията и тревожността могат да увеличат риска от дълъг COVID

Ново проучване установи, че хората, които се чувстват депресирани, тревожни, самотни или стресирани, са по-склонни да развият продължителни симптоми на COVID. Резултатите показват, че хората, които съобщават за психологически стрес, преди да се заразят с COVID-19, са имали 32-46% повишен риск от дълъг COVID в сравнение с хората без тези стресови фактори.
Проучването установи също, че има по-силна връзка между дълъг COVID и психологическия дистрес, отколкото физическите фактори като затлъстяване, астма и хипертония.
Въпреки това, физически съпътстващи заболявания и съществуващи състояния като белодробни заболявания, диабет и астма все още са водещи рискови фактори за продължителен COVID. Освен това ваксинационният статус играе ключова роля за способността на някого да се възстанови от COVID-19 и да избегне развитието на продължителни симптоми на COVID.
Хората, които са получили поне една доза от ваксината срещу COVID-19 е 7-10 пъти по-малко вероятно да изпитат 2 или повече дълги симптома на COVID, отколкото неваксинираните хора, показват изследвания.

Симптоми на дълъг COVID
Най-честите симптоми на дълъг COVID са силна умора, задух, загуба на обоняние и мускулни болки. Има обаче много други симптоми, които можете да изпитате след инфекция с COVID-19, включително, но не само до, мозъчна мъгла, болка или стягане в гърдите, безсъние, сърцебиене, виене на святиглички, болки в ставите, депресия и тревожност, болки в ушите, диария, висока температура, кашлица, главоболие, възпалено гърло, промени в обонянието или вкуса или обриви. Симптомите на COVID-19 могат да варират значително, както и продължителният COVID, така че може да е трудно да се предвиди как точно може да бъде засегнат някой. Повечето хора се очаква да се възстановят от дълъг COVID за до 12 седмици, но при някои симптомите могат да продължат по-дълго.

Експертите са разделили дългия COVID на три отделни категории, за да разграничат правилно различните начини, по които хората могат да изпитат тези симптоми.

Хоспитализации – когато симптомите се появят в резултат на продължителна хоспитализация от COVID-19 и може да бъдете в хоспитализирани грижи или на почивка на легло в продължение на седмици. Симптомите от тази категория обикновено са намалена когнитивна мозъчна функция, мускулна ефективност и симптоми на ПТСР.

Клетъчно увреждане – някои случаи на дълъг COVID са резултат от клетъчно увреждане от вируса в тялото, което може да отнеме много време за възстановяване или може да има трайно увреждане.

След възстановяване – някои хора изпитват дълги симптоми на COVID само след възстановяване от самото заболяване. Това често се дължи на взаимодействия между имунната система и възпалителната система, като и двете работят усилено от вируса и следователно се появяват само след като сте се възстановили.

Точно като самия COVID-19, симптомите на продължителен COVID могат да засегнат почти всяка система в тялото от нервната система, сърдечно-съдовата система до стомашно-чревната система. Това означава, че ако в крайна сметка имате дълги симптоми на COVID, всеки орган в тялото ви е засегнат. Симптомите могат да варират от задух, безсъние или мозъчна мъгла, диария, кожни заболявания или дори отключване на дългосрочни проблеми, които може да сте имали, преди да се разболеете от COVID-19.

При подозрения относно дългосрочен COVID и при промяна в състоянието си – потърсете личен лекар.