Как обаче да разберем, каква е точно причината за болките в гърлото? Има стотици вируси и други болестотворни причинители, които могат да са в основата на проблема. Невинаги може ясно да се каже, кой точно вирус създава неприятното усещане, но това не е и необходимо. Повечето причинители на простудни заболявания отминават за около седмица само с помощта на симптоматично лечение. Достатъчно е лигавицата да се поддържа влажна с помощта на чай или растителни препарати с противовъзпалителни съставки.
Причините може да са:
- вирусна инфекция (вируси на настинката, грип, адено-, коронавируси и много други);
- бактериална инфекция на сливиците (стрептококи, стафилококи);
- фарингит;
- замърсеност на въздуха;
- алергия и др.
Дишането през устата също може да доведе до дразнене на гърлото.
Кога да ходим на лекар
Ако общото състояние е добро, не се чувствате особено отпаднали, може да облекчите болките в гърлото с фитопрепарати, компреси и чай. При висока температура, затруднено дишане, подути лимфни жлези или продължителност на симптомите повече от 2-3 дни, е необходим лекарски преглед. Специалистът ще помогне за поставяне на диагноза и правилно провеждане на терапията.
При хроничната болка в гърлото може да става дума за продължително дразнене поради гастро-езофагиален рефлукс, казано иначе – от киселините в стомаха, които нощем в легнало положение може да се върнат до основата на гърлото.
Друга причина може да е фарингитът. Това е възпаление на слизестата обвивка на глътката, което може да се дължи на бактериална инфекция, улеснена от неправилно дишане през устата, пиене на твърде студени течности и паднал имунитет.
Болките в гърлото може да са първи признак на грип и инфекция с новия коронавирус. Затова наблюдавайте общото си състояние, температурата и други признаци, които навреме да подскажат, че се касае за сериозно заболяване, а не просто за лека вирусна инфекция на лигавицата в гърлото.
Заболявания, свързани с болки в гърлото
Има заболявания, при които основният симптом е най-общо болката в гърлото. Това са:
- тонзилит – възпаление на сливиците;
- фарингит – възпаление на фаринкса;
- ларингит – възпаление на ларинкса.
Болки в гърлото при дете – какво да правим?
Болката в гърлото е извънредно често срещано оплакване при децата, особено през есента и зимата. Тя се проявява в различни варианти, които по-малките деца дори се затрудняват да опишат:
- драскане;
- парене в гърлото;
- много болезнено преглъщане;
- сухота;
- предизвикваща кашлица;
- гласът става дрезгав;
- детето се чувства подчертано дискомфортно.
Естествено родителите търсят начин да подобрят това състояние, което силно затруднява и храненето, и съня на децата. Още повече, че инфекцията може да прогресира до бронхит, бронхиолит и дори пневмония, ако не се вземат мерки за нейното локализиране.
Тук на помощ отново идват на първо място симптоматични препарати, повечето от които частично или изцяло от натурални съставки. Предлагат се под формата на таблетки за смучене, близалки, спрейове и сиропи.
Изпитани рецепти от народната медицина са компреси на гърлото с ракия и черен пипер, гаргара със сода, налагане на лапи със синапено семе, чай с кардамон и джинджифил, мляко с канела или сода. Те могат да облекчат болното гърло, но е трудно да бъдат приложени при по-малките деца.
Фитопрепарати срещу болки в гърлото при деца
Детската възраст представлява предизвикателство към фармацията и затова се полагат усилия да се разработват и предлагат такива продуктови форми, които да са подходящи за децата.
Те трябва да са приятни на вкус на първо място, приложението има да е лесно и дори забавно, защото в противен случай децата саботират лечението. Тъй като търсим локален ефект в гърлото и в устната кухина, в последните десетина години като педиатрична форма се налагат лозенгите. Това са таблетки за смучене, които бавно освобождават в устата точно там, където е проблемът, включените в състава им вещества. Тези таблетки са известни като „твърди сиропи“, вкусни са и децата ги приемат охотно, по-скоро като бонбони, отколкото като нещо, с което се лекуват. Това е голямо облекчение за родителите.
Лечение на болки в гърлото
Болният трябва да приема много течности, витамини и препарати против болки в гърлото. На пазара има различни средства за облекчаване на силни болки, трудно преглъщане, прегракване, затруднен говор. С какво се лекува болката в гърлото е въпрос, на който отговорът може да се крие и в домашната аптечка, но и има ситуации, когато трябва да бъде даден от специалист. В зависимост дали се касае за грип, настинка, тонзилит, ларингит, фарингит, ангина или друго заболяване се назначава съответната терапия, която винаги е съпроводена с облекчаващои болезненото гърло терапевтични средства – таблетки за смучене, спрейове, хомеопатични препарати, лозенги, пастили и др.
Лекарски преглед се налага при всяка комбинация от болки в гърлото и следните симптоми:
- затруднено дишане или преглъщане;
- обилно секретиране при малко дете;
- висока температура (над 38.3°)
- продължаващо над 3 дни възпаление;
- бели или жълти налепи по гърлото;
- силно зачервено гърло;
- ситен червен обрив по гърдите, в областта на слабините, или по крайниците;
- подути жлези по врата;
- силна умора;
- болки в мускулите и ставите;
- хрема и главоболие;
- обща отпадналост.
Домашното лечение е също добро допълнение към предписаната от лекар терапия с антивирусни лекарства, антибиотици и други медикаменти, които се предписват при бактериални инфекции.
Болки в гърлото при бременни
По време на пременност също може да се появи гърлобол, чиято причина да се дължи на анстинка или да е от друг характер. Препоръчително е да се направи консултация с наблюдаващия лекар, който ще прецени какво лечение да приложи. За облекчаване да се пият много течности – билкови чайове, плодови сокове и да се приемат витамини.
Болки в гърлото – домашно лечение:
Първото, което можем да направим, е да отворим кухненския шкаф и да започнем лечението с продукти, които имаме на разположение.
Съвети при болки в гърлото
- Правете гаргари със солена вода (1/4 чаена лъжичка в 300 гр. топла вода).
- Пийте чай с лимон и мед.
- Пийте по 8-12 чаши вода на ден.
- Купете от аптеката таблетки за смучене.
- Бонбони против кашлица или твърди бонбони облекчават болното гърло.
- Не пушете и не стойте на цигарен дим и други дразнители на гърлото.
- Поддържайте оптимална влажност на въздуха в помещението.
Какво помага при болки в гърлото – рецептите на Петър Дънов:
Компрес с белтък от варено яйце срещу гърлобол
Сварете едно яйце и отделете бетъка от жълтъка. Докато още е топъл белтъкът, намачкайте го с вилица, добавете една чаена лъжица пудра захар и разбъркайте. Нанесете получената смес на парче памучен плат или марля и сложете на гърлото,важно е да покрива сливиците добре, отгоре завийте с вълнен или памучен шал/плат и завържете. Добре е да се преспи с този компрес или да се престои минимум 2-3 часа.
Млечен компрес или компрес от извара
Сварете прясно мляко – около литър, след като се свари, ко свалете от огъня и изцедете в него един лимон, за да се пресече. Ако не разполагате с лимони, докато още се вари млякото сложете в него 2-3 лъжици оцет. След като се пресече млякото, докато още е горещо се прецежда през марля или тензух. Сместа се нанася на марля или памучен плат, обвива се гърлото и отгоре се завързва с вълнен или памучен шал. Добре е да се преспи с него.
Гаргара с лимонена вода
В чаша гореща вода се изцежда един лимон – към 2030 капки и с получената топла течност се прави гаргара на гърлото – няколко пъти дневно. Гаргарата трябва да продължи към минута.
Гаргара със сода
В чаша преварена вода се слага 1/4 ч.л. сода за хляб и се прави гаргара. Може тази да я направите със сол като съотношението е – чаша вода – 1 ч.л. сол.
Ангина и гнойна ангина
Болките в гърлото са един от основните симптоми на ангина или т.нар. тонзилит. Това е заболяване, предавано по въздушно-капков път и започва с подуване и зачервяване на сливиците, силна болка при преглъщане. Когато по сливиците има гнойни налепи, говорим за гнойна ангина. Гнойната ангина протича по-тежко.
Как да облекчим болки в гърлото при гнойна ангина
Отново ви предлагаме една рецепта на лечителя Дънов.
- Чай от лайка, подсладен с мед и добавен в него лимон.
- Чай от бял равнец и подбел – по 1 с.л. запарена в 300 гр. вряща вода.
- Смес от един белтък, 6 ч.л. пудра захар и сока на 1 лимон – прави се смес и се приема по една чаена лъжица 20 мин. преди закуска, обяд и вечеря.