И през настоящата 2025 година хората с онкологични заболявания няма да бъдат финансирани от НЗОК за необходимата за тези пациенти биомаркерна диагностика.
Те ще трябва и през тази година да заплащат със собствени средства биомаркерната диагностика. Тези изследвания единствено в България от целия Европейски съюз не се покриват от държавни средства.
Какво представлява биомаркерната диагностика?
Това са специфични изследвания, които се правят на пациенти с онкологични заболявания с цел да се определи най-подходящото за тях лечение с таргетни или имунотерапии.
Съгласно действащото законодателство, и през 2025 година биомаркерната диагностика няма да бъде заплащана от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК).
Въпреки че бяха предвидени пари за тази цел, тази година здравната каса отново няма да плаща биомаркерни изследвания. Причината за това е, че в проекта на анекс към Националния рамков договор за медицинските дейности 2023-2025, публикуван от Българския лекарски съюз, такъв бюджет не е предвиден.
В бюджета на НЗОК тази година след редица спорове бяха заложени 5 млн. лв. за биомаркерна диагностика за прицелна терапия на рак. Но за да бъдат отпуснати на пациентите тези средства, тази дейност трябва да е предвидена в анекса, а тя не е. Това беше и причината 18 пациентски организации да призоват анексът да не се подписва.
Още на ниво гласуване на парите за биомаркери беше ясно, че те трудно ще се използват, поради наличието на много нерешени административни въпроси. Част от тези въпроси са: кои лаборатории ще ги извършват, как ще се заплаща дейността и т.н. „На последната работна среща ръководствата на НЗОК и БЛС отказаха дори да обсъждат въпроса с биомаркерната диагностика и нашите предложения, без да посочат и един аргумент защо. Чуваме единствено, че не било работа на НЗОК да покрива разноските за биомаркерната диагностика. А чия работа е? На пациентите?“, са коментирали по този повод пациентските организации.