Стани абонат

Създай своя акаунт още днес.

― РЕКЛАМА ―

HomeTopАтопичен дерматит при бебето – как да се справите?

Атопичен дерматит при бебето – как да се справите?

В днешно време кожните заболявания засягат дори и бебетата. Това често се дължи на външни агресивни фактори, като замърсявания на въздуха, различни алергени, некачествени козметични продукти, недостатъчен витаминен прием и други.

Сред тях се откроява и атопичният дерматит. Наличието му може значително да повлияе на качеството на живот на най-малките и този на техните семейства.

Какво е атопичен дерматит?

Знаете ли, че около 60 % от страдащите от това кожно състояние го развиват още през първата година от своя живот? За бъдещите родители и тези на малчугани в крехка възраст е много важно да осъзнаят какво представлява атопичния дерматит, за да съумеят да го разпознаят и да го лекуват веднага.

Той е известен още като екзема. Представлява хронично възпалително състояние на кожата, което се характеризира със сухи, зачервени и сърбящи кожни участъци. При бебетата той обикновено се появява на лицето, скалпа и извивките на ръцете и краката. В зависимост от степента на сложност може да варира от лека до тежка.

Защо атопичния дерматит е сред най-често срещаните кожни заболявания при бебетата?

Състоянието често се развива в ранна детска възраст и се смята, че е свързано с генетична предразположеност и външни фактори.

Атопичният дерматит е свързан с други атопични заболявания като астма и алергичен ринит, показвайки обща атопична предразположеност в организма.

Най-уязвими са малчуганите до 5-годишна възраст, защото кожната структура е все още много деликатна, защитната бариера на епидермиса не е добре изградена и е много по-лесно екземата да възникне в такъв случай.

Генетичният фактор също има много голяма роля. В почти 90 % от случаите бебета, при които възниква състоянието, имат родител или прародител, който също страда от това.

Как да разпознаете атопичния дерматит при бебетата?

Състоянието рядко протича безсимптомно за дълго време и още в начален етап се проявяват някои от следните симптоми:

  • сухота – характерно е кожата да бъде значително по-суха, като на места дори да се напука и да образува ранички, познати още като екземи;
  • чувствителност – кожната структура е много чувствителна, лесно реагира на външни агресивни фактори, като силен вятър, променливи температури, замърсявания и нова козметика;
  • сърбеж – можете да забележите, че на някои места, като краката, ръцете, гърба и корема, където сухотата е най-забележима, бебето често ще има желание да се почеше. Понякога вследствие от разчесването се появяват интензивни зачервявания и дори рани;
  • обриви – ще забележите червени и възпалени кожни участъци, които се характеризират с едър обрив, под формата на плаки или рана;
  • раздразнение – при контакт с алергени, както и някои материали или препарати, епидермисът рязко се възпалява.

Най-характерно за състоянието е наличието на ксероза и възпаление, което не е цялостно, а засяга само отделни участъци.

Лечение и специфични нужди при атопичен дерматит

Лечението на това състояние при бебета изисква добре обмислен и интегриран подход, който включва комплексни грижи за кожата, както и избягване на ключови провокатори за възникването на атопичен дерматит.

Някои от съветите, които нашия екип на Code Health дава, след проведена дискусия с експерти в областта на дерматологията, са следните:

  1. Хидратация – сред най-важните особености, за които трябва да внимавате, е да не допускате кожата на бебето да се изсушава. Препоръчително е да поддържате хидратацията чрез употреба на специални козметични продукти, създадени с цел борба и превенция на екземи и кожни раздразнения. Поддържането на добра хидратация е основополагащо за състоянието и укрепването на  естествената защитна бариера.
  2. Козметика – изборът на козметика трябва да бъде внимателен. Заложете на продукти, създадени от утвърдени производители на бебешка козметика, специално формулирани за чувствителна или атопична кожа, без парфюми и алергени. Важно е избраните хигиенни продукти да бъдат с хипоалергенен състав и да не включват никакви алкохоли. Най-добре е да се посъветвате с педиатър или дерматолог, който да ви насочи към подходящи такива, съобразени с нуждите на вашето бебе.
  3. Избягване на дразнители – идентифицирането и избягването на потенциални агресивни агенти, като определени сапуни, прахове, тъкани и храни може значително да помогне.
  4. Медикаментозно лечение – при по-тежки случаи може да се наложи използването на топикални кортикостероиди или други противовъзпалителни кремове, предписани от дерматолог. Някои бабини рецепти могат да предложат облекчение, като кремове от невен и свинска мас, но тяхната ефективност и безопасност трябва да бъдат обсъдени с лекар.

От Code Health сме тук, за да ви дадем ключова информация от експертни мнения относно овладяването на редица проблеми, свързани с детските болести, както и съвети за превенцията на такива, включително и при атопичен дерматит при бебета.

Не забравяйте, че въпреки насоките и съветите, преди да се предприеме лечение, задължително трябва да посетите специалист в областта на педиатрията.