Съвременният начин на живот създава предпоставки за засилено търсене на допълващи и неинвазивни грижи за здравето.

Ароматерапията е част от тази тенденция. В последните години отбелязва особено интензивно развитие и приложение, както по света, така и в България.

Ароматите, които се използват в ароматерапията, представляват екстракти, извлечени от растенията. Те са известни като етерични масла, които са биологично активни вещества, повлияващи различните аспекти на човека – тялото, ума, психиката и емоциите. Те укрепват организма, балансират вътрешните процеси в тялото. Също така подпомагат възстановяването на организма, успокояват нервната система, хармонизират и дават енергия. 

Етеричните масла оказват значителни противовъзпалителни, антимикробни, противоинфекциозни, антиоксидантни ефекти върху човешкото тяло. 

Ароматерапията помага да се възстанови изгубеният вътрешен баланс на организма.

Ароматерапията се прилага за подкрепа на дихателната система, в грижа за кожата, напрегнати мускули, стрес, напрежение, умора и много други. 

Професионалните обучения по ароматерапия са вече утвърдени в световен мащаб. Все повече хора имат интерес да изучават професията и в България. 

Българска академия „Ароматерапия“, подкрепена от Българска Стопанска камара, инициира и разработи предложение за включването на нова професия в Списъка на професиите за професионално образование и обучение. След повече от година новият списък на професиите вече е факт! 

На 9.08.2024, със заповед на министъра на образованието беше утвърден новия списък на професиите за професионално образование и обучение, който ще влезе в сила от 01.01.2026 г. В списъка, сред общо 193 професии, в сектор „101 ПЕРСОНАЛНИ УСЛУГИ“, е утвърдена и професията „Арома услуги“ с код 101205, с най-високата степен на образование – четвърта степен.

Въвеждането на професията и създаването на държавен образователен стандарт ще осигурят качествено обучение. С това ще повишат косвено и изискванията към пазара на етерични масла в България. По-добрата информираност на потребителите на етерични масла ще повлияе на производителите и доставчиците. Тук е съществено да споменем, че към момента в България се произвежда богато разнообразие от етерични масла. В последните години сме водещ производител на етерично масло от лавандула, надминавайки държави като Франция по този показател. Новата професия би заела мястото на липсващото понастоящем звено между производителите и потребителите на етерични масла. Ще създаде устойчива тенденция в търсенето. Особено важно ще е за малките местни производители, разчитащи на този тип нишово производство за осигуряване дохода на своите домакинства.

С въвеждането на тази квалификация в СППОО, България ще бъде лидер в производството на етерични масла. Това ще допринесе и за цялостното развитие на професионалното обучение по ароматерапия.

Приоритет в работата на специалистите по Ароматерапия е ефективното и безопасно приложение на етеричните масла в грижите за клиента. 

Спа-центровете и масажните студиа, ще имат възможност да повишат качеството на услугите си като наемат на работа специалисти, придобили професионална квалификация по установен държавен стандарт. Обучените кадри ще могат да практикуват и самостоятелно. Това ще им даде възможност за личностна реализация в сравнително нишова сфера от пазара на труда със съответните конкурентни предимства.

А обучените по професията лица ще могат да заемат длъжност „Приложен специалист, арома процедури

А обучените по професията лица ще могат да заемат длъжност „Приложен специалист, арома процедури“ с код 5169 3011, която от 01.01.2024 г, беше включена в Националната класификация на професиите и длъжностите (НКПД 2011), също по предложение на Българска академия „Ароматерапия“. 

Подобно професионално обучение ще спомогне за отпадането на някои вредни практики, свързани с неподходяща употреба на етерични масла, и потенциално ще намали рисковете за потребителите на ароматерапевтични продукти и услуги. 

Към момента обученията, които се провеждат в български образователни центрове като Българска академия „Ароматерапия“, се извършват от преподаватели, завършили своето образование по ароматерапия в реномирани чуждестранни институти, и те ще пренесат знанията и опита, които са получили там, за да положат основите на професионалното образование на ароматната наука в България!

Повече информация тук: