Стани абонат

Създай своя акаунт още днес.

spot_img

― РЕКЛАМА ―

Рискови фактори за здравето

Световната здравна организация (СЗО) определя здравето като „състояние на пълно физическо, психическо и социално благополучие, а не просто отсъствие на болест или недъг“ (World...
HomeTopАлергичен конюктивит

Алергичен конюктивит

Алергичният конюнктивит представлява алергично възпаление на лигавицата на очите, провокирано от сенна хрема, медикаментозна алергия, алергии към животните, отговор на нетърпимост към контактни лещи и др.

Причини за появата на алергичен конюнктивит


Алергизиращи агенти могат да бъдат различни лекарства, козметика и гримове, почистващи препарати, слънчевата радиация и йонизиращо лъчение, бактерии, вируси, полени, цветен прашец и др.

При пациенти с изразена непоносимост, ако алергенът попадне върху лигавицата на очите, организма може да реагира остро и да предизвика алергична реакция. Алергичните конюнктивити често съпровождат други заболявания като бронхиална астма, алергичен ринит, атопичен дерматит.

Според статистически проучвания, алергичният конюнктивит засяга приблизително 15% от цялото население на Земята.

При това заболяване обикновено има фамилна анамнеза и повишена чувствителност към редица вещества: полени, лекарства, ухапвания от насекоми, храни и други. 

Острият алергичен конюнктивит обикновено се появява през пролетта и лятото когато цъфтят растенията. Протича с обилно сълзотечение, сърбеж, зачервяване, светлобоязън, оток на конюнктивата. Едновременно с конюнктивита често възниква и ринит с кихане и кашляне. Вариант на клинично протичане е алергичният контактен конюнктивит или лекарствен конюнктивит. Той се причинява от различни лекарствени средства, които се използват от пациента в продължение на години и към които постепенно организмът изработва свръхчувствителност.


Диагностика и лечение

Диагнозата се поставя след консултация с офталмолог или алерголог и при необходимост, извършване на определени изследвания. 

Алергичният конюнктивит се лекува под наблюдението на лекар, в рамките на 10-14 дни. За да бъде лечението адекватно, от изключителна важност е да се установи точният алерген, причиняващ реакция на непоносимост, и максимално да се елиминира възможността за контакт с него.


Когато заболяването протича в лека форма, достатъчно може да бъде поставянето на студени компреси и „изкуствени сълзи“ които ще облекчат състоянието и ще намалят дискомфорта. Също така, лекарят може да предпише противовъзпалителни медикаменти и антиалергични капки или таблетки. 


Преди започването на каквото и да е лечение е необходима оценката на основни елементи като причинител на възпалението, стадий на болестта, състояние на имунната система на пациента и дали конюнктивитът е първично или вторично заболяване. Последният фактор е от изключително голяма важност, тъй като обикновено вторичният конюнктивит търпи обрано развитие при правилното и нвременно лечение на основното заболяване.
 

Профилактика


За предпазване от алергичен конюнктивит, трябва да бъде сведен до минимум контактът с причиняващите алергия вещества: прах, домашни любимци, суха храна за риби, домакински химикали, козметика и др.