• Кога започва животът?
  • Погрешно ли е да се направи аборт, ако животът на майката или детето е в опасност?
  • Трябва ли жената да има право да махне плода, ако той е заченат чрез насилие?
  • Какво се случва с бременна жена, ако се окаже, че има медицински предпоставки, да не може да износи плода?

Това са само част от въпросите, които вълнуват жените по света, в детеродна възраст. Темата за аборта е стара, колкото света. Макар в Библията да не се използва думата “аборт”, има различни тълкувания по библейското възприемане, че животът е свещен.

Споровете “за” и “против” абортите, са част от законодателни и нормативни уредби, стоят в основата на конституционни права, прецеденти при съдебни дела.

В последната седмица, темата за абортите е особено актуална, след като Върховният съд на САЩ, издаде съдебно решение за отмяна на съществуващия от години прецедент по делото “Роу срещу Уейд”, от 1973 г., който признава конституционното право на жените на аборт.

Пространното решение на съда, в което има консервативно мнозинство от 6 срещу 3 гласа, ще промени изцяло живота на американското общество, защото дава възможност на американските щати, сами да определят възможността за аборт.

Това противоречи на обществените нагласи, които показват че 71% от хората, смятат че решението за прекратяване на бременност, трябва да се взима от жената и нейния лекар, а не да бъде разпоредено от правителството.

В България, статистика за абортите съществува от 1953 г., когато за пръв път е позволен легален аборт “по желание”. В годините 1953- 1956 г., броят на абортите в България на година, не надвишава 2500, но след това до 1993 г. стигат през годините и до 160 000. Като положителен факт, можем да отчетем това, че между 2011- 2018 г., броят им не надвишава 30 000. Но за съжаление, България все още е първа в Европейския съюз, по брой прекъснати бременности.

По статистика на Worldometers, за 2020 г., броят на абортите е пет пъти по-висок, отколкото при хора, починали от онкологични заболявания. За сравнение, през същата година в световен мащаб, умират 13 милиона от заразни болести, 8.2 милиона от онкологични заболявания, 5.1 милиона, вследствие на тютюнопушене, алкохол и пандемията от ковид.

“Абортът понякога е необходим, понякога не, но винаги е тъжен!”