Около 70 000 двойки у нас имат нужда от донорство на яйцеклетки и сперматозоиди, за да станат родители. На този фон, едва около 3 600 са родените у нас деца чрез донорство на яйцеклетки и сперматозоиди от български донори. Това съобщават от фондация „Майки за донорство“ в навечерието на 21 май, когато организацията прави 10 години от създаването си.
Донорството в България е законово уредено, анонимно и благородно. Чакането обаче за български донор в страната ни е между 6 месеца и 1 година. В последните години българските донори и родените от тях деца намаляват. Драстично увеличение на вносни яйцеклетки от чужбина води до допълнителен спад на донорите в страната ни, съобщават от организацията.
За съжаление, данните от регистрите на Изпълнителна агенция “Медицински надзор“, изискани по реда на ЗДОИ от фондацията показват сериозен спад и на донорите на яйцеклетки.
Броят на българските донори на яйцеклетки намалява от 506 през 2019 на 294 през 2022, която е последната година с пълни данни.
„Майки за донорството“ отбелязва 10-и рожден ден с над 5 000 български жени и мъже изявили желание за донорство. През този период са реализирани близо 4 000 процедури.
Повече от 1000 семейства са финансирани от благотворителната дейност на фондацията. В т.ч. със средства за ин витро процедури, медицински интервенции и манипулации, операции и медикаментозни лечения. Финансирането на ин витро процедури е публично и достъпно на сайта на организацията.
10 поредни години инициативата „Дни на донорството“ подарява през м. декември безплатни прегледи, ин витро процедури, тестове за репродуктивно здраве на стотици семейства с репродуктивни проблеми.
От 2015 година Столична община реализира „Ин витро програма“ в подкрепа само на семейства, нуждаещи се от донор.