500 лекари липсват в Спешна помощ, а 50% от местата в спешните центрове от години стоят незаети. И това на фона, че заплатата на лекар в линейка достига 4000 лв. За това алармират от Съюза на парамедиците по повод Световния ден на спешната помощ, който се отбелязва днес.
„В повечето държави от ЕС отдавна е направен анализ, че лекарският труд в линейките е изключително скъп. Затова там са оставени единични лекарски екипи, които поемат само строго специализирани случаи. Във всички останали ситуации спешността се осигурява от парамедици“, припомнят от съюза.
И добавят, че парамедикът не може да замени лекаря. Специалното му обучение обаче позволява стабилизиране, поддържане на жизнените показатели и спешен транспорт до най-близкото лечебно заведение.
Доказано е, че в държави, в които парамедиците са внедрени в системата, смъртността при инциденти е намаляла с над 70%.
У нас няма воля за реформа, която да позволи на парамедиците да бъдат легално назначени в спешните центрове, категорични са от организацията.
„Всичко това се измерва в загубени човешки животи. Липсата на екипи бави обслужването на адресите и спешното транспортиране. Масово и в много региони в страната е напълно невъзможно спазването на „златния час“ при тежки спешни състояния и инциденти“, добавят от организацията.
Съюзът на парамедиците е направил анализ на свободните работни места, обявени от 27-те центъра за спешна помощ в страната. Във всяко от ЦСМП-тата търсят поне 10 лекари.
В област Враца търсят 10 лекари. Подобно е положението и в Силистра.
„Често се срещат призиви като „спешно назначаваме“ и въпреки това назначения няма. Свободни стоят и бройки за медицински сестри и фелдшери. Трансформирането им в длъжности за парамедици би помогнало на системата и пациентите изключително много“, смятат парамедиците.
„Според отговор на наше писмо от МЗ това е в правомощията на всеки директор на ЦСМП и не може да бъде централно разпоредено от министерството. Това се случва трудно, независимо, че част от ЦСМП са записали в плановете си за развитие назначаване на парамедици“, посочват от съюза.
Има положителна практика в ЦСМП – София, Пловдив и Бургас. В други области обаче свободните места достигат до 60%.
Друг проблем е, че въпреки наличието на единни протоколи за работа в спешна помощ, във всяка от областите се работи по различни правила. Липсва задължителна едногодишна подготовка по спешна помощ за всички заети. Без подобна подготовка е невъзможно да работиш в спешна помощ в ЕС. У нас заради липса на кадри се назначават лекари, които нямат нищо общо с оказването спешна медицинска помощ, а оттам страда качеството, твърдят още парамедиците.