Ние знаем за рисковете за здравето от оловото и другите токсични метали от десетилетия, но напредъкът за елиминирането им от храните е доста бавен и безрезултатен.

Федералната администрация по лекарствата (FDA) публикува нов проект с насоки на нивата на олово в бебешката храна. Този ход идва почти две години след шокиращ доклад на Конгреса, който установи, че продуктите за бебешка храна от седем различни компании съдържат значителни нива на токсични елементи, включително арсен, олово, кадмий и живак.

Новите насоки са част от инициативата на FDA „По-близо до нулата“, план за непрекъснато намаляване на нивата на замърсители на околната среда в храните, които се консумират предимно от бебета и малки деца.

Възрастните могат да понасят малки количества излагане на тези елементи, но при децата ефектите са много по-тежки, особено по отношение на развитието на мозъка. Неврокогнитивни разстройства, нарушено развитие на мозъка, понижен коефициент на интелигентност и други поведенчески разстройства могат да бъдат резултат дори от малки количества токсични метали с течение на времето при младите хора.

Как можете да намалите приема на токсични вещества?
Въпреки че не е възможно да избягвате изцяло токсичните метали в храната си, има начини да намалите приема. Познаването на някои храни, които  съдържат високи нива на тежки метали, може да помогне за намаляване на риска от излагане, така че да можете да ограничите консумацията им.

Токсичните метали не могат лесно да бъдат отстранени от тялото. Перспективата за намаляване на тежките метали в хранителните ни доставки е оптимистична – стига хората да продължат да се образоват по въпроса.

Обърнете внимание на тези 5 вида храни, които са най-податливи на замърсяване с тежки метали. Може да има начини да се намерят висококачествени източници с по-ниски нива на  токсини, но това, което е най-важно е да се поддържа балансирана диета.

Бебешки храни

Никой родител не иска да разбере, че храната на детето му крие тревожен брой невротоксини, но точно това се случи през 2021 г., когато докладите разкриха, че популярните марки бебешки храни съдържат доста над препоръчителната граница за тежки метали, включително арсен, олово, кадмий и живак.

Сокове
Помислете добре, преди да налеете освежаваща чаша ябълков сок.  В някои сокове има 1 ppb олово или арсен и това количество предизвиква безпокойство в колтролните органи: Изобилие от изследвания, доказват, че няма безопасно ниво за излагане на олово.

Ориз

Това зърно е основна храна за милиони хора, защото е широко достъпно, засищащо и сравнително евтино. Също така е популярна основа за много ястия, които много деца консумират ежедневно.

„Продуктите, направени с ориз, са най-големите източници на тежки метали“, отбелязва Consumer Reports в проучване от 2021 г.

Оризовите култури абсорбират около 10 пъти повече арсен от другите зърнени култури, според потребителската група с нестопанска цел. Обикновено се натрупва върху външния слой на ориза, така че кафявият ориз съдържа повече от белия. Има  други зърнени храни,  с които можете да замените ориза, като елда, просо, булгур, ечемик и фаро.

Черен шоколад

Обикновено не е нужно да се чувствате виновни, ако си позволите квадрат черен шоколад. Сортовете с над 70% какао са  богати на антиоксиданти и противовъзпалителни флаваноли, които могат да помогнат за подобряване на здравето на сърцето, когнитивната функция и кръвното налягане.

Сега може да има причина да внимавате за приема на този десерт. През 2022 г. Consumer Reports установи, че има десетки популярни продукти от черен шоколад с нива на олово и кадмий, които надхвърлят ограниченията. Според Consumer Reports кадмият замърсява какаовите зърна в почвата, където дървото поема метала, докато расте. Оловото може да се намери върху външните черупки на какаовите шушулки и докато се берат, самите зърна натрупват олово от прах и мръсотия в процеса.

Протеин на прах

Когато е трудно да получите достатъчно от този градивен елемент в храната си – особено за хора, които не ядат месо – протеиновите прахове идват на помощ. Но не всички протеинови прахове са създадени еднакво, а в някои има високо съдържание на токсични метали.

В проучване от 2018 г. на Clean Label Project е установено, че търговските протеинови добавки, както суроватъчни, така и на растителна основа, съдържат завишени количества олово. Проучването показа, че някои от растителните протеинови прахове имат двойно повече олово, заедно с повишени  нива на арсен, кадмий и живак.

Директорът на лабораторията за тестване Шон Калън обясни: „Това може да се дължи на местата, където се доставят растителните съставки на производителите на протеин на прах, които имат замърсена почва. Това е особено вярно в Съединените щати, където може да има по-висока честота на тежки метали в почвата на някои региони.“

С малко проучване все още можете да намерите висококачествени протеинови прахове с по-малко вредни съставки.